Nissan undersöker om det gÄr att sÀlja en del eller hela sin andel pÄ 34 procent i Mitsubishi. Det skulle potentiellt sÀtta hela alliansen mellan Nissan, Mitsubishi och Renault i gungning.
Nissan undersöker om det gÄr att sÀlja en del eller hela sin andel pÄ 34 procent i Mitsubishi Motors sÀger en person med insyn till Automotive News Europe.
Det finns en oro hos Nissan att det kommer ta lÄng tid för företaget att ÄterhÀmta sig efter covid-19 och en försÀljning skulle vara del i en utvÀrdering av alliansen mellan Nissan, Mitsubishi och Renault. En sÄdan affÀr skulle sÀtta alliansen i gungning. Alliansen kastades in i osÀkerhet nÀr Carlos Ghosn, före detta ordföranden för alliansen, arresterades 2018 pÄ grund av ekonomiskt fiffel, vilket han förnekar.
Om nu Nissan sÀljer sin andel gÀller det att hitta en köpare och det Àr en osÀkerhet. De kan sÀlja till en annan delÀgare, eller sÄ vÀnder de sig till den öppna marknaden.
Om de skulle sÀlja sin andel nu skulle de vara vÀrda mindre Àn hÀlften för vad Nissan betalade för fyra Är sedan. Det skulle trots allt tillföra ekonomiskt kapital till företaget, och om de sÀljer till en av sina nyckelpartners, dÄ kan samarbetet mellan de tre tillverkarna fortsÀtta.
LĂS MER: Toyota och Nissan vill ha kompensation för hĂ„rd brexit
Alliansen började för tvÄ Ärtionden sedan nÀr Renault rÀddade Nissan med en pengainjektion och rÀddade den större biltillverkaren frÄn konkurs och satte in Ghosn som lyckades vÀnda om Nissan. Han tog sÄ smÄningom över ledningen för bÄda företagen.
NÀr Ghosn arresterades försökte alliansen slÀta över oron som detta skapade och presenterade en ny verksamhetsstruktur i maj, samt lovade ett djupare samarbetet. Den nya strategin Àr utformad för att tvinga team att arbeta tillsammans genom att utse ett företag för att leda specifika teknologier eller regioner, och tar ansvar för framgÄngar eller misslyckanden.
BÄde Nissan och Mitsubishi har redovisade stora förluster för i Är och bÄda kommer minska produktionen pÄ grund av en minskad efterfrÄgan.
Det Àr inte enbart covid-19 som pÄverkar de ekonomiska förutsÀttningarna, utan Àven olika tillsynsmyndigheter som pressar biltillverkarna att omfamna elektriska bilar, samtidigt som autonoma bilar kan forma om bilindustrin i grunden.
Nissan och Mitsubishi har bÄda förnekat att det finns planer pÄ att Nissan skulle sÀlja delar eller hela sin andel. Mitsubishi sade i ett uttalade att det inte fanns nÄgra diskussioner och att samarbetet mellan tillverkarna inom alliansen fortsÀtter. Renault har avböjt eventuella kommentarer.
LĂS ĂVEN: Helt nya och helt elektriska Nissan Ariya Ă€r hĂ€r