Bytbil Àr en del av Schibsted Marketplaces. Schibsted ASA Àr ansvarig för dina data pÄ denna sidan. LÀs mer hÀr

Redaktionen tipsar

Ferrari 250 GTO till salu för en halv miljard kronor

Kan bli vÀrldens dyraste bil nÄgonsin

VÀrldens hittills dyraste bil, sÄ vitt det Àr kÀnt, var den Ferrari 250 GTO som sÄldes av Bonhams pÄ auktion för tvÄ Är sedan. Men det rekordet ser nu ut att ryka all vÀrldens vÀg.

I början av sextiotalet hade Ferraris frÀmsta GT-racer, Ferrari 250 GT SWB, börjat kÀnnas daterad i konkurrensen mot Shelby Cobra, Jaguar E-Type Lightweight och Aston Martin DP214. Under ledning av Giotto Bizzarini satte Ferraris ingenjörer igÄng arbetet med en ny GT-bil Àmnad för homologering Ät FIA:s Grupp 3-kategori.

Men strax innan arbetet med den nya bilen var slutfört lÀmnade Bizzarini bolaget och tog sina stjÀrningenjörer med sig, efter en dispyt med den synnerligen principfaste Enzo. FÀrdigstÀllandet av Ferraris flaggskepp landade i stÀllet pÄ den unge Mauro Forghieris bord.

I mÄngt och mycket lÄnade Forghieri tekniken frÄn föregÄngaren SWB (som stÄr för Short Wheel Base, alltsÄ Kort Hjulbas). Den handsvetsade rörramen fick nya geometrier för att sÀnka vikten och hela plattformen sÀnktes nÄgot för att fÄ en lÀgre tyngdpunkt. Men alltjÀmt hade den nya racerbilen den tolvcylindriga Colombomotorn pÄ tre liter och en stel bakaxel.

Den största nyheten var nog ÀndÄ den fantastiska karossen. För en gÄngs skull hade inte Pinin Farina fÄtt uppdraget att knacka ihop plÄtformerna, utan Àran tillföll Carozzeria Scaglietti, som skapade en tidlös coupé som lyckades se bÄde slank och muskulös ut pÄ samma gÄng. Den slutliga formen finslipades faktiskt i Pisauniversitetets vindtunnel, ett nÀrmast okÀnt grepp för tiden.

Under tre Ă„rs tid tillverkade Ferrari 39 stycken 250 GTO (dĂ€r ”O” stĂ„r för Omologato, alltsĂ„ Homologering) och av den var det bara 33 som hade den upprĂ€ta coupĂ©formen vi lĂ€rt kĂ€nna igen – och fyra av dem byggdes om i efterhand.

Motorsportorganisationen FIA krÀvde att Ferrari skulle bygga 100 bilar för att klara regelkraven, sÄ Ferrari fick skyffla samma bilar mellan olika stÀllen för att lura organisationens inspektörer. SÄ kom det sig att Ferrari 250 GTO tog hem FIA:s GT-mÀsterskap tre Är i röljd.

Sedan var sagan slut. GT-racingen togs över av effektivare mittmotorbilar, som Ferrari 250 LM och Ford GT40. Den gamla 250 GTO var knappt vatten vÀrd pÄ begagnatmarknaden och först i slutet pÄ sjuttiotalet började ett intresse för bilen som klassiker att spira. DÄ hade Giotto Bizzarrini gjort sig odödlig hos Lamborgini och Mauro Forghieri lett Ferraris Formel 1-stall till ett flertal VM-titlar.

Bizzarrini höll förstÄs pÄ med annat ocksÄ.

Bizzarrini höll förstÄs pÄ med annat ocksÄ.

I vÄra dagar har intresset för 250 GTO snarare förbytts mot en oövertrÀffad vördnad och som modell Àr den sannolikt den mest eftertraktade överhuvudtaget. SÄ sent som 2014 sÄldes ett exemplar av auktionshuset Bonhams för den svindlande summan 38,1 miljoner dollar, motsvarande en kvarts miljard kronor. Det Àr vÀrldsrekord, för sÄ vitt summorna Àr kÀnda Àr det den högsta köpeskilling som nÄgonsin erlagts för en bil.

Men det kan komma att Àndras inom kort. Den brittiska bilhandlaren Talacrest har lagt ut en Ferrari 250 GTO till försÀljning för den fullkomligt vettlösa summan 45 miljoner brittiska pund. Det motsvarar drygt en halv miljard svenska kronor.

DÄ Àr bilen i frÄga inte vilken dussin-GTO som helst heller, utan chassinummer 3387 det andra byggda exemplaret nÄgonsin. Den vann sin klass i 24-timmars pÄ Le Mans 1962 i hÀnderna pÄ amerikanerna Bob Grossman och Glenn Roberts och fortsatte att tÀvla framgÄngsrikt fram till och med 1965.

Efter racingÄren renoverades bilen omsorgsfullt med sÄ mÄnga ursprungliga bitar som möjligt, med mÄlet att kunna tÀvla i historisk racing. DÄ hade den levt ett hÄrt liv och skicket var inte det bÀsta, sÄ bilen fick plockas ner i mycket smÄ delar och sedan plockas ihop igen. DÄ var den röd och röd fick den bli igen, men nu har den fÄtt sin ursprungliga blÄ kulör tillbaka.

SÄ vad vÀntar du pÄ? Hala fram de 513.229.731 kronor som behövs och slÄ John Collins pÄ Talacrest en signal.

Foto: Talacrest, RacecarTV/Youtube
redaktoren@bytbil.com

Daniel Östlund
daniel.ostlund@bytbil.com

Relaterade artiklar

Scrolla till toppen av sidan
Till Bytbil.com