Fords lyxdivision har Äterupplivat Aviator.
Men oj, sÄ lik en Volvo XC90 den Àr. Se bilderna och döm sjÀlva.
LA Auto Show Àr igÄng och de nya modellerna rullas upp pÄ scengolv för att beundras och fotograferas.
NÀr Lincoln presenterade 2020 Ärs version av modellen Aviator var det mÄnga besökare som spontant fick tankarna pÄ Volvos populÀra SUV XC90. Undantaget den stora grillen som tydligt bÀr Lincolns signum.
âSom en mix av XC90 och Audi Q7â twittrade en bilrecensent.
âIngen tvekan varifrĂ„n Lincolns designers har fĂ„tt sin inspirationâ, var en annan syrlig kommentar.
Vd:n för Lincoln, Joy Falotico, gav ingen cred till de europeiska bilmÀrkena:
â Aviator representerar det bĂ€sta av vĂ„rt DNA och visar hur vĂ„rt varumĂ€rke tar nĂ€sta steg i utvecklingen. Med Aviator erbjuder vi elegans, fantastisk prestanda och körupplevelse.
Förutom att likna en flygupplevelse vill Aviator att ljudsystemet med 28 högtalare och en 3D-funktion ska imitera en stor konserthall.
TvÄ intressanta teknikpunkter:
1. Det blir Lincolns första modell dÀr föraren kan anvÀnda sin telefon som bilnyckel.