-
Renault Captur PhII Energy TCe 120 Intens EDC
2018 | 11 116 mil | Tingsryd
1 apr. 2022
129 000 kr 103 200 kr exkl. moms -
Renault Captur PhII Energy TCe 90 Intens
2017 | 7 100 mil | Västerås
2 timmar
119 000 kr -
Renault Captur PhII Energy TCe 90 Intens
2019 | 6 713 mil | Ängelholm
Igår
139 900 kr 111 920 kr exkl. moms -
Renault Captur PhII Energy TCe 90 Intens
2018 | 7 871 mil | Varberg
27 apr. 2024
129 000 kr -
Renault Captur PhII Energy TCe 90 Intens (KEYLESS/NAV/BKAM)
2018 | 4 980 mil | Norrtälje
29 maj 2024
129 900 kr 103 920 kr exkl. moms -
Renault Captur PhII Energy TCe 90 Intens II
2019 | 7 000 mil | Trelleborg
5 dagar
129 000 kr -
Renault Captur PhII Energy TCe 90 Intens, Navigation
2018 | 4 556 mil | Västra Frölunda
4 veckor
134 900 kr -
Renault Captur PhII Energy TCe 90 Zen, Navigation
2018 | 7 860 mil | Västra Frölunda
3 veckor
124 900 kr -
Renault Captur PhII TCe 150 Intens EDC GPF
2019 | 6 388 mil | Avesta
23 mars 2022
179 500 kr -
Renault Captur PhII TCe 150 Outdoor EDC GPF
2019 | 3 334 mil | Ängelholm
1 vecka
185 000 kr -
Renault Captur Renault Captur 0.9 TCe Euro 6 90HK
2017 | 6 600 mil | Västervik
2 veckor
129 000 kr -
Renault Captur TCe 100 Intens
2020 | 2 922 mil | Lund
18 apr. 2024
168 500 kr -
Renault Captur TCe 118hk Dynamique Navi Värmare Välservad
2016 | 10 736 mil | Göteborg
16 apr. 2024
129 700 kr -
Renault Captur TCe 118hk Energy Värm Kamera Navi Välservad
2018 | 2 374 mil | Linköping
3 veckor
174 800 kr -
Renault Captur TCe 130hk Intens Värmare Kamera Navi Drag
2021 | 5 514 mil | Strängnäs
6 dagar
199 800 kr -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC
2023 | 1 mil | Älmhult
25 aug. 2023
Privatleasing 3 490 kr/mån -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 88 mil | Ängelholm
16 maj 2024
275 000 kr 220 000 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 5 mil | Älmhult
2 maj 2024
294 800 kr 235 840 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC * SUPERDEAL *
2023 | 209 mil | Gävle
11 apr. 2024
239 800 kr 191 840 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC * SUPERDEAL *
2023 | 97 mil | Söderhamn
28 mars 2024
239 500 kr 191 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC *DEMOBIL*
2024 | 50 mil | Norrtälje
18 apr. 2024
279 900 kr 223 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC /FAST RÄNTA/LAGERBIL/
2023 | Hässleholm
18 sep. 2023
Privatleasing 3 790 kr/mån -
Renault Captur TCe 140 Intens EDC II, Navigation, Backkamera
2022 | 5 944 mil | Handen
18 maj 2024
209 000 kr 167 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Intens EDC III (Navi, Kamera)
2023 | 288 mil | Eslöv
7 feb. 2024
275 000 kr 220 000 kr exkl. moms
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault Captur bilar
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5139)
-
Renault Clio (1560)
-
Renault Mégane (1046)
-
Renault Captur (688)
-
Renault Zoe (375)
-
Renault Scénic (258)
-
Renault Austral (232)
-
Renault Kadjar (145)
-
Renault Grand Scénic (119)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault Arkana (108)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault trafic (70)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (30)
-
Renault Master (25)
-
Renault Grand Espace (23)
-
Renault Modus (18)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (8)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Floride (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 16 (1)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault 8 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Captur till salu i din stad
-
Renault Captur i Sundsvall
-
Renault Captur i Kalmar
-
Renault Captur i Stockholm
-
Renault Captur i Göteborg
-
Renault Captur i Arlandastad
-
Renault Captur i Östersund
-
Renault Captur i Luleå
-
Renault Captur i Lund
-
Renault Captur i Skövde
-
Renault Captur i Uddevalla
-
Renault Captur i Kungsbacka
-
Renault Captur i Kungälv
-
Renault Captur i Hisings Backa
-
Renault Captur i Varberg
-
Renault Captur i Örebro
-
Renault Captur i Gävle
-
Renault Captur i Umeå
-
Renault Captur i Upplands Väsby
-
Renault Captur i Linköping
-
Renault Captur i Karlskrona
-
Renault Captur i Helsingborg
-
Renault Captur i Ängelholm
-
Renault Captur i Södertälje
-
Renault Captur i Eslöv
-
Renault Captur i Borlänge
-
Renault Captur i Västra Frölunda
-
Renault Captur i Eskilstuna
-
Renault Captur i Sollentuna
-
Renault Captur i Nyköping
-
Renault Captur i Åkersberga
-
Renault Captur i Kristianstad
-
Renault Captur i Lidköping
-
Renault Captur i Hisings Kärra
-
Renault Captur i Värnamo
-
Renault Captur i Trollhättan
-
Renault Captur i Alingsås
-
Renault Captur i Kungsängen
-
Renault Captur i Tingsryd
-
Renault Captur i Falun
-
Renault Captur i Bromma
-
Renault Captur i Falkenberg
-
Renault Captur i Handen
-
Renault Captur i Skellefteå
-
Renault Captur i Danderyd
-
Renault Captur i Spånga
-
Renault Captur i Värmdö
-
Renault Captur i Vänersborg
-
Renault Captur i Strängnäs
-
Renault Captur i Vallentuna
-
Renault Captur i Vimmerby
-
Renault Captur i Norrtälje
-
Renault Captur i Upplands Väsby
-
Renault Captur i Kungälv
-
Renault Captur i Enköping
-
Renault Captur i Skärholmen
-
Renault Captur i Tyresö
-
Renault Captur i Norsborg
-
Renault Captur i Albyberg
-
Renault Captur i Solna
-
Renault Captur i Knivsta
-
Renault Captur i Järfälla
-
Renault Captur i Trelleborg
-
Renault Captur i Kista
-
Renault Captur i Nacka
-
Renault Captur i Västerås
-
Renault Captur i Hässleholm
-
Renault Captur i Avesta
-
Renault Captur i Ystad
-
Renault Captur i Nybro
-
Renault Captur i Saltsjö-Boo
-
Renault Captur i Vetlanda
-
Renault Captur i Hörby
-
Renault Captur i Askim
-
Renault Captur i Laholm
-
Renault Captur i Rosersberg