Det ryktas att Mercedes-AMG kommer att visa upp en fyrdörrarsvariant av superbilen GT inom kort. Porsche Panamera kanske behöver huka sig.
Mercedes-Benz bullerdivision AMG Àr onekligen pÄ frammarsch. Snart sagt varje modellserie hos Mercedes-Benz har en eller ett par vÀrstingvarianter och AMG-stÀmpeln har blivit allt mer inarbetat i bilköparmedvetandet. Dessutom har de en hyperbil pÄ gÄng, som vi lÀr fÄ se inom ett Är.
SÀrskilt har modellfloran av den alldeles egna GT-modellen svÀllt och nu finns den med en rad olika motor- och utrustningsalternativ, och till och med som cabriolet. Nu ryktas det om att den dessutom ska komma i en fyrdörrarsversion.
Det Àr den brittiska tidningen Autocar som har snappat upp Mercedes-AMG:s planer (de har ocksÄ en bÀttre illustration Àn vi) och de hÀvdar att den nya fyrdörrarsbilen kommer att presenteras redan pÄ bilsalongen i GenÚve i början av mars. Med den skulle Mercedes-Benz ha en allvarlig konkurrent i AMG GT4 till de snabbaste versionerna av Porsche Panamera, BMW 6-serie Gran Coupé och Audi RS7, och kunna positionera sig ett hack ovanför den nuvarande CLS.
Mercedes-AMG kommer förvÄnande nog inte anvÀnda samma bottenplatta som till tvÄdörrars GT, utan i stÀllet ska GT4 sannolikt baseras pÄ tekniken frÄn Mercedes-AMG E 63 och vad formen betrÀffar lÀr vi inte fÄ se nÄgonting sÄ vindögt som vÄr blinde illustratör har kokat ihop ovan. Men mÄnga av designdragen frÄn AMG GT kommer att gÄ igen i GT4.

Wiki Commons
Motorvalen lÀr bli de samma som Mercedes-AMG erbjuder till GT, alltsÄ en turboladdad V8 pÄ fyra liter med olika effektuttag. Möjligen kan vi ocksÄ komma att fÄ se en sexcylindrig GT4 som instegsmodell.
Mer Àn sÄ vet vi egentligen inte, men om britterna har rÀtt kommer alla vÄra frÄgor att besvaras nÀr GenÚvesalongen öppnar inom kort.