-
Renault Captur Evolution TCe 90
2025 | 1 mil | Eskilstuna
2 dagar
269 900 kr 215 920 kr exkl. moms -
Renault Scénic Evolution 60KWH
2025 | 1 mil | Eskilstuna
2 dagar
464 900 kr 371 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-tech Evolution EV40 130hk
2025 | 1 mil | Eskilstuna
2 dagar
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms -
Renault Clio phII TCe 90 Evolution II
2025 | 0 mil | Växjö
2 veckor
241 300 kr 193 040 kr exkl. moms -
Renault Captur ESPRIT ALPINE MHEV 1.3TCe 160 EDC
2025 | 1 mil | Eskilstuna
30 maj 2024
353 800 kr 283 040 kr exkl. moms -
Renault Captur Evolution TCe 90
2025 | 1 mil | Eskilstuna
26 apr. 2024
Privatleasing 2 995 kr/mån -
ANNONS
-
Renault Austral E-TECH E-Tech200 Iconic Esprit Alpine A
2024 | 2 000 mil | Växjö
6 timmar
449 000 kr 359 200 kr exkl. moms -
Renault Espace E-TECH 200 Iconic A//Dragkrok
2024 | 1 949 mil | Kalmar
11 timmar
499 900 kr 399 920 kr exkl. moms -
Renault Clio V phII TCe 90 Techno
2024 | 294 mil | Örebro
14 timmar
189 800 kr 151 840 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 1 mil | Örebro
2 dagar
Privatleasing 3 290 kr/mån -
Renault Scénic E-TECH TECHNO 87KW
2024 | 0 mil | Kalmar
6 feb. 2024
549 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Evolution - Företagsleasing
2024 | 0 mil | Mölndal
12 juli 2024
4 999 kr 3 999 kr exkl. moms -
ANNONS
-
Renault Austral E-Tech 200 Techno - Företagsleasing
2024 | 0 mil | Mölndal
26 juli 2024
8 749 kr 6 999 kr exkl. moms -
Renault Austral Fullhybrid från 5490kr/mån
2024 | Kalmar
21 maj 2024
Privatleasing 5 490 kr/mån -
Renault Austral Mildhybrid från 4990kr/mån
2024 | Kalmar
21 maj 2024
Privatleasing 4 990 kr/mån -
Renault trafic Passanger L2
2024 | 1 mil | -
28 feb. 2024
465 000 kr 372 000 kr exkl. moms -
Renault Clio från 2890kr/mån
2024 | Kalmar
22 maj 2024
Privatleasing 2 890 kr/mån -
Renault Scénic E-TECH TECHNO 60KW
2024 | 0 mil | Kalmar
6 feb. 2024
494 900 kr -
ANNONS
-
Renault Scénic E-TECH ICONIC 87KW
2024 | 0 mil | Kalmar
6 feb. 2024
589 900 kr -
Renault Scénic E-TECH 60KW EVOLUTION
2024 | 0 mil | Kalmar
6 feb. 2024
464 900 kr -
Renault Scénic E-TECH ESPRIT ALPINE 87KW
2024 | 0 mil | Kalmar
6 feb. 2024
574 900 kr -
Renault Scénic E-Tech Techno 87 kWh
2024 | Norrköping
14 mars 2024
549 900 kr -
Renault Scénic E-Tech Evolution 60 kWh
2024 | Norrköping
14 mars 2024
464 900 kr -
Renault Scénic Techno E-Tech 87 kWh 220 hk-Företagsleasing
2024 | 0 mil | Mölndal
3 veckor
10 749 kr 8 599 kr exkl. moms
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1678),
- Renault Mégane (1072),
- Renault Captur (748),
- Renault Scénic (378),
- Renault Zoe (356),
- Renault Austral (214),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5465)
-
Renault Clio (1678)
-
Renault Mégane (1072)
-
Renault Captur (748)
-
Renault Scénic (378)
-
Renault Zoe (356)
-
Renault Austral (214)
-
Renault Kadjar (166)
-
Renault Grand Scénic (154)
-
Renault Kangoo (117)
-
Renault Espace (115)
-
Renault Arkana (92)
-
Renault trafic (82)
-
Renault Talisman (66)
-
Renault Trafic (51)
-
Renault Laguna (50)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Grand Espace (23)
-
Renault Master (21)
-
Renault Modus (19)
-
Renault Twingo (11)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault 4CV (2)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Spider (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 16 (1)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 8 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Caravelle (1)
-
Renault Floride (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Spånga
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Falun
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Handen
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Bromma
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Nacka
-
Renault i Staffanstorp
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Västerås
-
Renault i Kista
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Rosersberg
-
Renault i Nässjö
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Ystad
-
Renault i Hörby
-
Renault i Solna
-
Renault i Laholm
-
Renault i Norrköping
-
Renault i Nybro