-
Renault Captur TCe 90 Techno (Navi, Kamera)
2023 | 194 mil | Eslöv
18 jan. 2024
265 000 kr 212 000 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 HEV Techno
2023 | 3 488 mil | Kalmar
4 dagar
283 900 kr 227 120 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh/220hk DEMOBIL
2023 | 150 mil | Norrtälje
27 feb. 2024
429 900 kr 343 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Equilibre 40kWh/130hk
2023 | 1 662 mil | Linköping
4 jan. 2024
299 800 kr 239 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 kW Iconic batteriköp
2023 | 14 mil | Ludvika
10 jan. 2024
329 500 kr 263 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Evolution ER 60kWh/130hk * SUPERDEAL *
2023 | 1 221 mil | Uppsala
17 apr. 2024
344 500 kr 275 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh/220hk
2023 | 2 313 mil | Eslöv
26 apr. 2024
389 000 kr -
Renault Mégane Sport Tourer PhII TCe 140 Equilibre ST
2023 | 3 171 mil | Kalmar
4 veckor
223 500 kr 178 800 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer PhII TCe 140 Equilibre ST
2023 | 1 604 mil | Kalmar
4 veckor
239 000 kr 191 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer PhII dCi 115 Equilibre EDC ST
2023 | 2 322 mil | Nybro
3 veckor
259 900 kr 207 920 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 HEV Intens DCT III
2023 | 1 043 mil | Hässleholm
11 maj 2024
299 000 kr 239 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC /FAST RÄNTA/LAGERBIL/
2023 | Hässleholm
18 sep. 2023
Privatleasing 3 790 kr/mån -
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh/220hk
2023 | 907 mil | Markaryd
26 apr. 2024
409 000 kr 327 200 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Zen CVT II
2023 | 2 259 mil | Ängelholm
28 maj 2024
245 000 kr 196 000 kr exkl. moms -
Renault Mégane R.S. PhII TCe 300 Trophy EDC 5-d
2023 | 1 001 mil | Eslöv
11 apr. 2024
429 000 kr 343 200 kr exkl. moms -
Renault Austral TCe 160 Techno A
2023 | 1 807 mil | Eslöv
4 veckor
345 000 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Zen CVT II
2023 | 5 106 mil | Tingsryd
31 maj 2024
239 000 kr 191 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen batteriköp/Citypkt/WLTP 386km/
2023 | 640 mil | Kalmar
2 veckor
239 000 kr 191 200 kr exkl. moms -
Renault Kangoo Family E-Tech 45kWh Nordic Lin L1
2023 | 0 mil | Norrköping
14 juli 2023
567 700 kr 454 160 kr exkl. moms -
Renault Kangoo Family Nordic Line dCi 95 L1 A
2023 | 0 mil | Norrköping
25 maj 2023
356 900 kr 285 520 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 Equilibre | Navigation
2023 | 400 mil | Västerås
3 maj 2024
319 500 kr 255 600 kr exkl. moms -
Renault Clio V phII TCe 90 Techno
2023 | 0 mil | Hallsberg
6 mars 2024
262 900 kr 210 320 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Techno 60kWh/220hk
2023 | 2 117 mil | Norrköping
15 feb. 2024
379 000 kr 303 200 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens CVT II
2023 | 167 mil | Ängelholm
10 okt. 2023
295 000 kr 236 000 kr exkl. moms
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1544),
- Renault Mégane (1048),
- Renault Captur (697),
- Renault Zoe (367),
- Renault Scénic (250),
- Renault Austral (241),
- Se övriga modeller
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5127)
-
Renault Clio (1544)
-
Renault Mégane (1048)
-
Renault Captur (697)
-
Renault Zoe (367)
-
Renault Scénic (250)
-
Renault Austral (241)
-
Renault Kadjar (145)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (114)
-
Renault Arkana (111)
-
Renault Espace (110)
-
Renault Talisman (73)
-
Renault trafic (73)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (29)
-
Renault Master (25)
-
Renault Grand Espace (23)
-
Renault Modus (18)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (7)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Floride (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 16 (1)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault 8 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Sundsvall
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Östersund
-
Renault i Skövde
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Lund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Varberg
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Örebro
-
Renault i Gävle
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Umeå
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Solna
-
Renault i Enköping
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Spånga
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kista
-
Renault i Nacka
-
Renault i Ystad
-
Renault i Västerås
-
Renault i Laholm
-
Renault i Avesta
-
Renault i Hörby
-
Renault i Nybro
-
Renault i Motala
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Askim
-
Renault i Staffanstorp