-
Renault Clio phII TCe 90 Techno * SUPERDEAL *
2024 | 375 mil | Hudiksvall
27 mars 2024
224 500 kr 179 600 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 PhII HEV Esprit Alpine A DEMOBIL
2024 | 68 mil | Norrtälje
27 feb. 2024
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms -
Renault Clio E-TECH phII HEV 145 Evolution
2024 | 19 mil | Eslöv
5 veckor
259 900 kr 207 920 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 PhII HEV Techno
2024 | 10 mil | Ludvika
3 apr. 2024
359 500 kr 287 600 kr exkl. moms -
Renault Clio phII TCe 90 Techno
2024 | 27 mil | Ludvika
4 apr. 2024
249 500 kr 199 600 kr exkl. moms -
Renault Espace E-TECH 200 Techno A DEMOBIL * OUTLET *
2024 | 669 mil | Timrå
26 jan. 2024
449 500 kr 359 600 kr exkl. moms -
Renault Clio phII TCe 90 Techno DEMOBIL
2024 | 665 mil | Timrå
27 nov. 2023
290 900 kr 232 720 kr exkl. moms -
Renault Clio phII TCe 90 Techno
2024 | 323 mil | Bollnäs
6 dagar
224 800 kr 179 840 kr exkl. moms -
Renault Austral E-TECH E-Tech200 Iconic Esprit Alpine A
2024 | 0 mil | Hudiksvall
7 mars 2024
524 900 kr 419 920 kr exkl. momsBild saknas
-
Renault Clio E-TECH phII HEV 145 Evolution DEMOBIL
2024 | 5 mil | Norrtälje
28 feb. 2024
274 900 kr 219 920 kr exkl. momsBild saknas
-
Renault Captur TCe 90 Equilibre
2023 | 2 299 mil | Kalmar
3 timmar
189 000 kr 151 200 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Zen CVT
2023 | 1 200 mil | Södertälje
Igår
254 900 kr -
Renault Clio 1.0 TCe Euro 6
2023 | 911 mil | Kalmar
20 dec. 2023
159 000 kr -
Renault Mégane E-Tech Techno 60 kWh 218 hk SoV
2023 | 1 680 mil | Luleå
3 veckor
369 000 kr -
Renault Zoe R110 52 kWh Euro 6 Vinterhjul utköpt batteri
2023 | 1 600 mil | Kungsbacka
3 veckor
219 900 kr -
Renault Mégane IV PhII E-TECH 160 Techno ST
2023 | 1 065 mil | Finspång
3 veckor
339 800 kr 271 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kW Iconic batteriköp
2023 | 1 151 mil | Örebro
15 maj 2024
259 800 kr 207 840 kr exkl. moms -
Renault Clio V TCe 90 Techno 5-d
2023 | 4 033 mil | Norrköping
3 veckor
169 800 kr 135 840 kr exkl. moms -
Renault Captur II PHEV 160 Zen CVT
2023 | 1 348 mil | Örebro
3 veckor
239 800 kr 191 840 kr exkl. moms -
Renault Clio V phII TCe 90 Techno
2023 | 0 mil | Norrköping
2 feb. 2024
239 900 kr 191 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Evolution ER 60kWh/130hk
2023 | 2 369 mil | Växjö
2 veckor
359 000 kr 287 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer * OUTLET * PhII TCe 140 Techno EDC ST/ Navi/ Kamera
2023 | 457 mil | Hudiksvall
30 okt. 2023
269 500 kr 215 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen batteriköp/Citypkt/WLTP 386km/
2023 | 640 mil | Kalmar
1 vecka
239 000 kr 191 200 kr exkl. moms -
Renault Kangoo Family E-Tech 45kWh Nordic Lin L1
2023 | 0 mil | Norrköping
14 juli 2023
567 700 kr 454 160 kr exkl. moms
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1546),
- Renault Mégane (1045),
- Renault Captur (716),
- Renault Zoe (385),
- Renault Scénic (251),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5158)
-
Renault Clio (1546)
-
Renault Mégane (1045)
-
Renault Captur (716)
-
Renault Zoe (385)
-
Renault Scénic (251)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (148)
-
Renault Grand Scénic (115)
-
Renault Arkana (112)
-
Renault Kangoo (112)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (75)
-
Renault Talisman (74)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (48)
-
Renault Koleos (28)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (24)
-
Renault Modus (18)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (7)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault 8 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Caravelle (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Handen
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Bromma
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Spånga
-
Renault i Enköping
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Solna
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Ystad
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Avesta
-
Renault i Nacka
-
Renault i Västerås
-
Renault i Laholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Nybro
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Norrköping
-
Renault i Rosersberg
-
Renault i Vellinge