-
Renault Clio V TCe 90 Zen 5-d III
2022 | 2 462 mil | Norrköping
4 veckor
149 800 kr 119 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 2 318 mil | Eslöv
27 mars 2024
215 000 kr 172 000 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 kWh Intens Batteriköp IV
2022 | 6 031 mil | Sävedalen
3 veckor
214 900 kr 171 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Plug-in Sport Tourer PhII 160 Intens ST, Navigation
2022 | 3 859 mil | Västra Frölunda
14 mars 2024
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 2 198 mil | Åtvidaberg
28 mars 2024
189 800 kr 151 840 kr exkl. moms -
Renault Clio V TCe 90 Intens 5-d III
2022 | 3 538 mil | Örebro
30 maj 2024
169 800 kr 135 840 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens CVT II
2022 | 1 380 mil | Nacka
4 dagar
269 000 kr 215 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II (NAV/PSENS)
2022 | 594 mil | Norrtälje
3 veckor
229 900 kr 183 920 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d III
2022 | 4 042 mil | Segeltorp
4 veckor
142 000 kr 113 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d III
2022 | 5 451 mil | Segeltorp
4 veckor
127 000 kr 101 600 kr exkl. moms -
Renault Kadjar PhII TCe 140 Intens EDC 4x2 II
2022 | 2 666 mil | Ludvika
8 apr. 2024
239 500 kr 191 600 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens CVT III
2022 | 4 994 mil | Växjö
3 veckor
249 000 kr 199 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe 52 kWh R110 ZEN Friköpt Batteri Årskatt 360:-
2022 | 1 216 mil | Göteborg
24 maj 2023
224 900 kr 179 920 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d III
2022 | 2 872 mil | Segeltorp
4 veckor
144 000 kr 115 200 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d III
2022 | 4 005 mil | Segeltorp
30 maj 2024
142 000 kr 113 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d III
2022 | 3 742 mil | Segeltorp
31 maj 2024
142 000 kr 113 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II | Navigation
2022 | 4 661 mil | Västerås
3 maj 2024
214 500 kr 171 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d III
2022 | 3 570 mil | Segeltorp
30 maj 2024
142 000 kr 113 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d III
2022 | 3 505 mil | Segeltorp
3 veckor
144 000 kr 115 200 kr exkl. moms -
Renault Kadjar PhII TCe 140 Intens EDC 4x2 II
2022 | 6 433 mil | Solna
3 veckor
219 000 kr 175 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane IV PhII E-TECH 160 Intens ST
2022 | 3 623 mil | Linköping
9 mars 2024
234 800 kr 187 840 kr exkl. moms -
Renault Captur II PHEV 160 Zen CVT Plug In hybrid
2022 | 2 995 mil | Linköping
11 apr. 2024
229 800 kr 183 840 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens X-Tronic 5-d II
2021 | 2 380 mil | Kalmar
Just nu
169 000 kr 135 200 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen X-Tronic 5-d II
2021 | 4 482 mil | Solna
Just nu
159 000 kr 127 200 kr exkl. moms
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1578),
- Renault Mégane (1039),
- Renault Captur (693),
- Renault Zoe (375),
- Renault Scénic (271),
- Renault Austral (233),
- Se övriga modeller
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5178)
-
Renault Clio (1578)
-
Renault Mégane (1039)
-
Renault Captur (693)
-
Renault Zoe (375)
-
Renault Scénic (271)
-
Renault Austral (233)
-
Renault Kadjar (150)
-
Renault Grand Scénic (123)
-
Renault Kangoo (115)
-
Renault Espace (111)
-
Renault Arkana (109)
-
Renault Talisman (71)
-
Renault trafic (71)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (48)
-
Renault Koleos (31)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (23)
-
Renault Modus (18)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (8)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 16 (1)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 8 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Sundsvall
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Skövde
-
Renault i Luleå
-
Renault i Östersund
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Varberg
-
Renault i Örebro
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Linköping
-
Renault i Umeå
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Spånga
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Enköping
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Kista
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Solna
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Nacka
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Västerås
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Avesta
-
Renault i Rosersberg
-
Renault i Nybro
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Staffanstorp
-
Renault i Hörby
-
Renault i Askim
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Laholm