-
Renault Mégane 1.5 Blue dCi Automat
2022 | 13 200 mil | Staffanstorp
4 juni 2024
149 900 kr -
Renault Clio 1.0 TCe 1 Års Garanti 0% RÄNTA 36MÅN
2022 | 2 600 mil | Helsingborg
30 maj 2024
154 900 kr -
Renault Zoe 52 kWh 109hk Batteriköp/Carplay/P-sensor
2022 | 2 050 mil | Växjö
15 maj 2024
199 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d III
2022 | 3 262 mil | Lund
4 juni 2024
168 500 kr 134 800 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d III
2022 | 3 289 mil | Kungsbacka
29 maj 2024
149 900 kr 119 920 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d III
2022 | 3 953 mil | Västra Frölunda
21 maj 2024
144 900 kr 115 920 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d III
2022 | 3 665 mil | Kungsbacka
29 maj 2024
149 900 kr 119 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 3 550 mil | Sävedalen
4 veckor
209 900 kr 167 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen II
2022 | 357 mil | Varberg
5 veckor
189 000 kr 151 200 kr exkl. moms -
Renault Kadjar PhII TCe 140 Zen GPF EDC II 4x2
2022 | 4 152 mil | Linköping
2 veckor
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d III
2022 | 3 318 mil | Nacka
3 veckor
149 000 kr 119 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II/Navi
2022 | 6 800 mil | Linköping
6 feb. 2024
174 800 kr 139 840 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d III
2022 | 2 005 mil | Timrå
15 maj 2024
159 500 kr 127 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d III
2022 | 2 047 mil | Timrå
16 maj 2024
159 500 kr 127 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d III
2022 | 2 115 mil | Ljusdal
7 maj 2024
164 800 kr 131 840 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Intens III
2022 | 2 212 mil | Klippan
10 maj 2024
195 000 kr 156 000 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer 1.3 TCe Intens EDC / Värmare
2022 | 2 610 mil | Arlandastad
3 veckor
216 000 kr -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 2 853 mil | Norrköping
4 veckor
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Clio V TCe 90 Zen 5-d III
2022 | 2 462 mil | Norrköping
4 veckor
149 800 kr 119 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 kWh Intens Batteriköp IV
2022 | 6 031 mil | Sävedalen
3 veckor
214 900 kr 171 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 2 318 mil | Eslöv
27 mars 2024
215 000 kr 172 000 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 3 465 mil | Eskilstuna
3 veckor
189 500 kr 151 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Plug-in Sport Tourer PhII 160 Intens ST, Navigation
2022 | 3 859 mil | Västra Frölunda
14 mars 2024
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 1 934 mil | Linköping
3 veckor
209 900 kr 167 920 kr exkl. moms
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1580),
- Renault Mégane (1039),
- Renault Captur (695),
- Renault Zoe (374),
- Renault Scénic (271),
- Renault Austral (236),
- Se övriga modeller
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5188)
-
Renault Clio (1580)
-
Renault Mégane (1039)
-
Renault Captur (695)
-
Renault Zoe (374)
-
Renault Scénic (271)
-
Renault Austral (236)
-
Renault Kadjar (150)
-
Renault Grand Scénic (123)
-
Renault Kangoo (115)
-
Renault Arkana (112)
-
Renault Espace (112)
-
Renault Talisman (71)
-
Renault trafic (71)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (48)
-
Renault Koleos (31)
-
Renault Master (26)
-
Renault Grand Espace (23)
-
Renault Modus (18)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (8)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 16 (1)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 8 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Sundsvall
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Skövde
-
Renault i Luleå
-
Renault i Östersund
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Varberg
-
Renault i Örebro
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Umeå
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Bromma
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Handen
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Spånga
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Enköping
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Solna
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Nacka
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Västerås
-
Renault i Nybro
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Avesta
-
Renault i Rosersberg
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Staffanstorp
-
Renault i Hörby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Askim
-
Renault i Saltsjö-Boo