-
Renault Clio 1,0 TCe 90hk X-Tronic Automat 5D
2023 | 859 mil | Uppsala
4 veckor
194 800 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Zen CVT * SUPERDEAL *
2023 | 1 757 mil | Sandviken
15 mars 2024
249 500 kr 199 600 kr exkl. moms -
Renault Austral TCe 160 Techno A//Backkamera
2023 | 935 mil | Kalmar
10 maj 2024
334 000 kr 267 200 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Zen CVT II
2023 | 1 433 mil | Kristianstad
4 veckor
249 000 kr 199 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Evolution ER 60kWh/130hk//Värmepump
2023 | 1 399 mil | Kalmar
3 veckor
349 000 kr 279 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Equilibre
2023 | 2 299 mil | Kalmar
1 vecka
189 000 kr 151 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Evolution ER 60kWh/130hk//Värmepump
2023 | 1 221 mil | Tingsryd
10 maj 2024
349 000 kr 279 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer PhII TCe 140 Equilibre ST//Navigation
2023 | 152 mil | Tingsryd
28 mars 2024
239 000 kr 191 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Techno 60kWh/220hk
2023 | 270 mil | Linköping
13 maj 2024
419 800 kr 335 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh/220hk
2023 | 2 735 mil | Varberg
4 veckor
379 000 kr 303 200 kr exkl. moms -
Renault Captur * OUTLET * TCe 140 Equilibre EDC DEMOBIL
2023 | 55 mil | Hudiksvall
4 dec. 2023
239 500 kr 191 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen II
2023 | 2 857 mil | Hudiksvall
27 mars 2024
179 000 kr 143 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen * SUPERDEAL *
2023 | 1 096 mil | Bollnäs
3 apr. 2024
188 500 kr 150 800 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Techno 40kWh/130hk
2023 | 134 mil | Ludvika
16 apr. 2024
349 500 kr 279 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d * SUPERDEAL *
2023 | 1 000 mil | Uppsala
19 apr. 2024
184 500 kr 147 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d * SUPERDEAL *
2023 | 1 936 mil | Uppsala
26 mars 2024
164 500 kr 131 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen * SUPERDEAL *
2023 | 2 385 mil | Hudiksvall
7 maj 2024
184 500 kr 147 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d
2023 | 1 045 mil | Helsingborg
24 apr. 2024
189 900 kr 151 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Evolution ER 60kWh/130hk/Kampanj/Lager
2023 | 0 mil | Älmhult
7 dec. 2023
439 900 kr 351 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Zen CVT
2023 | 2 209 mil | Osby
19 dec. 2023
259 900 kr 207 920 kr exkl. moms -
Renault Austral TCe 160 Techno A
2023 | 1 644 mil | Gävle
4 veckor
339 800 kr 271 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh/220hk DEMOBIL
2023 | 143 mil | Timrå
26 jan. 2024
483 900 kr 387 120 kr exkl. moms -
Renault Clio E-TECH 140 Intens 5-d II
2023 | 577 mil | Sandviken
25 sep. 2023
239 500 kr 191 600 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 Equilibre
2023 | 1 mil | Eslöv
10 juli 2023
379 900 kr 303 920 kr exkl. momsBild saknas
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1560),
- Renault Mégane (1045),
- Renault Captur (689),
- Renault Zoe (375),
- Renault Scénic (259),
- Renault Austral (233),
- Se övriga modeller
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5142)
-
Renault Clio (1560)
-
Renault Mégane (1045)
-
Renault Captur (689)
-
Renault Zoe (375)
-
Renault Scénic (259)
-
Renault Austral (233)
-
Renault Kadjar (145)
-
Renault Grand Scénic (119)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (112)
-
Renault Arkana (109)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault trafic (70)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (29)
-
Renault Master (25)
-
Renault Grand Espace (23)
-
Renault Modus (18)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (8)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Floride (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 16 (1)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault 8 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Falun
-
Renault i Bromma
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Handen
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Spånga
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Solna
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kista
-
Renault i Nacka
-
Renault i Västerås
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Avesta
-
Renault i Ystad
-
Renault i Nybro
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Hörby
-
Renault i Askim
-
Renault i Laholm
-
Renault i Rosersberg