-
Renault Mégane E-TECH Iconic 60kWh/220hk/ Navi/ kamera/ Värmare
2023 | 516 mil | Älmhult
17 maj 2024
434 000 kr 347 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Iconic 60kWh/220hk
2023 | 415 mil | Linköping
8 maj 2024
429 800 kr 343 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Techno 60kWh/220hk
2023 | 1 353 mil | Norrköping
31 maj 2024
399 800 kr 319 840 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Zen CVT II
2023 | 2 259 mil | Ängelholm
28 maj 2024
245 000 kr 196 000 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer PhII TCe 140 Equilibre ST
2023 | 3 171 mil | Kalmar
4 veckor
223 500 kr 178 800 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer PhII TCe 140 Equilibre ST
2023 | 1 604 mil | Kalmar
4 veckor
239 000 kr 191 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh/220hk
2023 | 2 313 mil | Eslöv
26 apr. 2024
389 000 kr -
Renault Clio V TCe 90 Techno 5-d
2023 | 1 672 mil | Finspång
22 maj 2024
189 800 kr 151 840 kr exkl. moms -
Renault Clio E-TECH 143hk ZEN Sensorer Keyless CarPlay
2023 | 342 mil | Tyresö
31 okt. 2023
258 900 kr -
Renault Mégane IV PhII E-TECH 160 Intens ST
2023 | 2 291 mil | Norrköping
28 mars 2024
234 000 kr 187 200 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Equilibre CVT II DEMOBIL * OUTLET *
2023 | 55 mil | Gävle
1 feb. 2024
209 500 kr 167 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Equilibre CVT II DEMOBIL * OUTLET *
2023 | 55 mil | Gävle
1 feb. 2024
209 500 kr 167 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Techno 60kWh/220hk
2023 | 270 mil | Linköping
13 maj 2024
419 800 kr 335 840 kr exkl. moms -
Renault Austral TCe 160 Techno A
2023 | 1 807 mil | Eslöv
4 veckor
345 000 kr -
Renault Mégane R.S. PhII TCe 300 Trophy EDC 5-d
2023 | 1 001 mil | Eslöv
11 apr. 2024
429 000 kr 343 200 kr exkl. moms -
Renault Arkana PhII HEV 145 Esprit Alpine A
2023 | 0 mil | Norrköping
4 veckor
374 500 kr 299 600 kr exkl. moms -
Renault Arkana HEV 145 Techno
2023 | 0 mil | Finspång
4 veckor
334 200 kr 267 360 kr exkl. moms -
Renault Clio E-TECH 145 Equilibre 5-d
2023 | 428 mil | Nacka
21 maj 2024
259 000 kr 207 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer PhII TCe 140 Equilibre ST
2023 | 2 334 mil | Uppsala
25 apr. 2024
214 500 kr 171 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Techno CVT 5-d
2023 | 520 mil | Söderhamn
18 apr. 2024
229 800 kr 183 840 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen
2023 | 2 201 mil | Uppsala
9 apr. 2024
188 500 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d * SUPERDEAL *
2023 | 1 936 mil | Uppsala
26 mars 2024
164 500 kr 131 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d * SUPERDEAL *
2023 | 1 000 mil | Uppsala
19 apr. 2024
184 500 kr 147 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer * OUTLET * PhII TCe 140 Techno A ST II DEMOBIL
2023 | 208 mil | Söderhamn
12 dec. 2023
274 500 kr 219 600 kr exkl. moms
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1544),
- Renault Mégane (1048),
- Renault Captur (697),
- Renault Zoe (367),
- Renault Scénic (250),
- Renault Austral (241),
- Se övriga modeller
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5127)
-
Renault Clio (1544)
-
Renault Mégane (1048)
-
Renault Captur (697)
-
Renault Zoe (367)
-
Renault Scénic (250)
-
Renault Austral (241)
-
Renault Kadjar (145)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (114)
-
Renault Arkana (111)
-
Renault Espace (110)
-
Renault Talisman (73)
-
Renault trafic (73)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (29)
-
Renault Master (25)
-
Renault Grand Espace (23)
-
Renault Modus (18)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (7)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Floride (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 16 (1)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault 8 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Sundsvall
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Östersund
-
Renault i Skövde
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Lund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Varberg
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Örebro
-
Renault i Gävle
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Umeå
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Solna
-
Renault i Enköping
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Spånga
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kista
-
Renault i Nacka
-
Renault i Ystad
-
Renault i Västerås
-
Renault i Laholm
-
Renault i Avesta
-
Renault i Hörby
-
Renault i Nybro
-
Renault i Motala
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Askim
-
Renault i Staffanstorp