-
Renault Captur TCe 140 Techno EDC
2024 | 109 mil | Ludvika
2 dagar
279 500 kr 223 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC
2021 | 2 952 mil | Värnamo
17 maj 2024
195 000 kr 156 000 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC
2021 | 2 780 mil | Segeltorp
3 veckor
184 000 kr 147 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC
2021 | 2 576 mil | Södertälje
2 veckor
189 000 kr 151 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC
2021 | 3 465 mil | Timrå
24 maj 2024
189 500 kr 151 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC II
2021 | 2 461 mil | Timrå
12 timmar
209 800 kr 167 840 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC II
2021 | 4 478 mil | Karlskrona
20 maj 2024
189 500 kr 151 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC II
2021 | 4 322 mil | Olofström
5 apr. 2024
194 500 kr 155 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC II
2021 | 3 950 mil | Karlskrona
4 veckor
194 500 kr 155 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 155 Intens EDC
2020 | 4 548 mil | Ängelholm
6 dagar
209 000 kr -
Renault Captur TCe 90 DYNAMIQUÉ
2015 | 13 551 mil | Järfälla
8 maj 2024
89 900 kr -
Renault Captur TCe 90 Equilibre
2023 | 6 mil | Stenugnsund
14 nov. 2023
229 000 kr 183 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Equilibre
2024 | 51 mil | Eslöv
5 veckor
225 000 kr 180 000 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Equilibre
2024 | 1 mil | Eslöv
3 veckor
254 900 kr 203 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Equilibre
2023 | 100 mil | Ludvika
5 apr. 2024
229 500 kr 183 600 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Equilibre
2024 | 0 mil | Markaryd
2 veckor
258 000 kr 206 400 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Equilibre
2023 | 2 299 mil | Kalmar
1 vecka
189 000 kr 151 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Equilibre /Lagerbil
2024 | 0 mil | Älmhult
19 jan. 2024
259 900 kr 207 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Intens II /P-Paket/Navi/Backkamera
2019 | 5 034 mil | Kista
23 maj 2024
139 800 kr -
Renault Captur TCe 90 Intens III
2022 | 2 212 mil | Klippan
10 maj 2024
195 000 kr 156 000 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Techno
2023 | 66 mil | Ängelholm
12 jan. 2024
265 000 kr 212 000 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Techno (Navi, Kamera)
2023 | 194 mil | Eslöv
18 jan. 2024
265 000 kr 212 000 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen
2021 | 2 779 mil | Timrå
12 timmar
164 800 kr 131 840 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen
2023 | 13 mil | Ludvika
17 apr. 2024
189 500 kr 151 600 kr exkl. moms
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault Captur bilar
![](/Content/MakeInfo/Logos/Renault.png)
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5138)
-
Renault Clio (1560)
-
Renault Mégane (1046)
-
Renault Captur (688)
-
Renault Zoe (375)
-
Renault Scénic (258)
-
Renault Austral (232)
-
Renault Kadjar (145)
-
Renault Grand Scénic (119)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault Arkana (108)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault trafic (70)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (29)
-
Renault Master (25)
-
Renault Grand Espace (23)
-
Renault Modus (18)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (8)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Floride (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 16 (1)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault 8 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Captur till salu i din stad
-
Renault Captur i Sundsvall
-
Renault Captur i Kalmar
-
Renault Captur i Stockholm
-
Renault Captur i Göteborg
-
Renault Captur i Arlandastad
-
Renault Captur i Östersund
-
Renault Captur i Luleå
-
Renault Captur i Lund
-
Renault Captur i Skövde
-
Renault Captur i Uddevalla
-
Renault Captur i Kungsbacka
-
Renault Captur i Kungälv
-
Renault Captur i Hisings Backa
-
Renault Captur i Varberg
-
Renault Captur i Örebro
-
Renault Captur i Gävle
-
Renault Captur i Umeå
-
Renault Captur i Upplands Väsby
-
Renault Captur i Linköping
-
Renault Captur i Karlskrona
-
Renault Captur i Helsingborg
-
Renault Captur i Ängelholm
-
Renault Captur i Södertälje
-
Renault Captur i Eslöv
-
Renault Captur i Borlänge
-
Renault Captur i Västra Frölunda
-
Renault Captur i Eskilstuna
-
Renault Captur i Sollentuna
-
Renault Captur i Nyköping
-
Renault Captur i Åkersberga
-
Renault Captur i Kristianstad
-
Renault Captur i Lidköping
-
Renault Captur i Hisings Kärra
-
Renault Captur i Värnamo
-
Renault Captur i Trollhättan
-
Renault Captur i Alingsås
-
Renault Captur i Kungsängen
-
Renault Captur i Tingsryd
-
Renault Captur i Falun
-
Renault Captur i Bromma
-
Renault Captur i Falkenberg
-
Renault Captur i Handen
-
Renault Captur i Skellefteå
-
Renault Captur i Danderyd
-
Renault Captur i Spånga
-
Renault Captur i Värmdö
-
Renault Captur i Vänersborg
-
Renault Captur i Strängnäs
-
Renault Captur i Vallentuna
-
Renault Captur i Vimmerby
-
Renault Captur i Norrtälje
-
Renault Captur i Upplands Väsby
-
Renault Captur i Kungälv
-
Renault Captur i Enköping
-
Renault Captur i Skärholmen
-
Renault Captur i Tyresö
-
Renault Captur i Norsborg
-
Renault Captur i Albyberg
-
Renault Captur i Solna
-
Renault Captur i Knivsta
-
Renault Captur i Järfälla
-
Renault Captur i Trelleborg
-
Renault Captur i Kista
-
Renault Captur i Nacka
-
Renault Captur i Västerås
-
Renault Captur i Hässleholm
-
Renault Captur i Avesta
-
Renault Captur i Ystad
-
Renault Captur i Nybro
-
Renault Captur i Saltsjö-Boo
-
Renault Captur i Vetlanda
-
Renault Captur i Hörby
-
Renault Captur i Askim
-
Renault Captur i Laholm
-
Renault Captur i Rosersberg