-
Renault Arkana HEV 145 Intens DCT II
2021 | 3 180 mil | Linköping
21 maj 2024
249 800 kr 199 840 kr exkl. moms -
Renault Arkana 1.3 TCe 140hk Evolution Kamera 0,57l/Mil
2022 | 709 mil | Strängnäs
13 sep. 2023
264 800 kr -
Renault Arkana E-TECH 145 HEV R.S.Line DCT
2022 | 4 149 mil | Växjö
11 maj 2024
279 000 kr 223 200 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 HEV Techno
2023 | 3 488 mil | Kalmar
2 dagar
283 900 kr 227 120 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 HEV Intens DCT
2022 | 405 mil | Markaryd
26 apr. 2024
284 000 kr 227 200 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 HEV Intens DCT III
2023 | 1 043 mil | Hässleholm
11 maj 2024
299 000 kr 239 200 kr exkl. moms -
Renault Arkana TECHNO E-TECH FULL HYBRID 145hk AUT *DEMO*
2024 | 1 100 mil | Eskilstuna
5 jan. 2024
319 900 kr 255 920 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 HEV engineered Demobil * OUTLET *
2023 | 555 mil | Bollnäs
22 feb. 2024
339 500 kr 271 600 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 HEV engineered DEMOBIL
2023 | 707 mil | Gävle
7 feb. 2024
339 800 kr 271 840 kr exkl. moms -
Renault Arkana HEV 145 Techno
2023 | 0 mil | Finspång
4 veckor
354 200 kr 283 360 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 PhII HEV Techno
2024 | 10 mil | Ludvika
3 apr. 2024
359 500 kr 287 600 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 PhII HEV Techno
2024 | 0 mil | Sandviken
29 jan. 2024
367 800 kr 294 240 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 HEV engineered
2023 | 89 mil | Ludvika
4 apr. 2024
379 500 kr 303 600 kr exkl. moms -
Renault Arkana PhII HEV 145 Esprit Alpine A
2023 | 0 mil | Norrköping
4 veckor
388 900 kr 311 120 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 PhII HEV Esprit Alpine A
2024 | 34 mil | Ängelholm
12 apr. 2024
399 000 kr 319 200 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 PhII HEV Esprit Alpine A DEMOBIL
2024 | 68 mil | Norrtälje
27 feb. 2024
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms
Renault Arkana bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5156)
-
Renault Clio (1554)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (710)
-
Renault Zoe (370)
-
Renault Scénic (251)
-
Renault Austral (241)
-
Renault Kadjar (146)
-
Renault Grand Scénic (115)
-
Renault Kangoo (115)
-
Renault Arkana (110)
-
Renault Espace (110)
-
Renault Talisman (73)
-
Renault trafic (73)
-
Renault Trafic (55)
-
Renault Laguna (48)
-
Renault Koleos (28)
-
Renault Master (25)
-
Renault Grand Espace (24)
-
Renault Modus (18)
-
Renault Twingo (12)
-
Renault Twizy (7)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Express (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Floride (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 16 (1)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault 8 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Arkana till salu i din stad
-
Renault Arkana i Sundsvall
-
Renault Arkana i Malmö
-
Renault Arkana i Stockholm
-
Renault Arkana i Arlandastad
-
Renault Arkana i Göteborg
-
Renault Arkana i Skövde
-
Renault Arkana i Lund
-
Renault Arkana i Östersund
-
Renault Arkana i Uddevalla
-
Renault Arkana i Luleå
-
Renault Arkana i Kungälv
-
Renault Arkana i Hisings Backa
-
Renault Arkana i Varberg
-
Renault Arkana i Kungsbacka
-
Renault Arkana i Örebro
-
Renault Arkana i Upplands Väsby
-
Renault Arkana i Gävle
-
Renault Arkana i Linköping
-
Renault Arkana i Umeå
-
Renault Arkana i Karlskrona
-
Renault Arkana i Helsingborg
-
Renault Arkana i Eslöv
-
Renault Arkana i Ängelholm
-
Renault Arkana i Sollentuna
-
Renault Arkana i Södertälje
-
Renault Arkana i Borlänge
-
Renault Arkana i Västra Frölunda
-
Renault Arkana i Nyköping
-
Renault Arkana i Eskilstuna
-
Renault Arkana i Lidköping
-
Renault Arkana i Åkersberga
-
Renault Arkana i Hisings Kärra
-
Renault Arkana i Kristianstad
-
Renault Arkana i Värnamo
-
Renault Arkana i Trollhättan
-
Renault Arkana i Alingsås
-
Renault Arkana i Kungsängen
-
Renault Arkana i Tingsryd
-
Renault Arkana i Falun
-
Renault Arkana i Falkenberg
-
Renault Arkana i Bromma
-
Renault Arkana i Handen
-
Renault Arkana i Danderyd
-
Renault Arkana i Solna
-
Renault Arkana i Skellefteå
-
Renault Arkana i Vallentuna
-
Renault Arkana i Spånga
-
Renault Arkana i Enköping
-
Renault Arkana i Strängnäs
-
Renault Arkana i Upplands Väsby
-
Renault Arkana i Vänersborg
-
Renault Arkana i Värmdö
-
Renault Arkana i Norrtälje
-
Renault Arkana i Norsborg
-
Renault Arkana i Skärholmen
-
Renault Arkana i Vimmerby
-
Renault Arkana i Kungälv
-
Renault Arkana i Knivsta
-
Renault Arkana i Trelleborg
-
Renault Arkana i Tyresö
-
Renault Arkana i Albyberg
-
Renault Arkana i Hässleholm
-
Renault Arkana i Kista
-
Renault Arkana i Ystad
-
Renault Arkana i Järfälla
-
Renault Arkana i Västerås
-
Renault Arkana i Nacka
-
Renault Arkana i Laholm
-
Renault Arkana i Vellinge
-
Renault Arkana i Avesta
-
Renault Arkana i Saltsjö-Boo
-
Renault Arkana i Rosersberg
-
Renault Arkana i Motala
-
Renault Arkana i Nybro
-
Renault Arkana i Vetlanda