En vÀldigt ovanlig bil har landat hos ÄterförsÀljaren Shift Sundsvall.
De har fĂ„tt in en Polestar 1 â som bara ska finnas i fem exemplar i hela landet.
â Jag antar dĂ„ att det Ă€r den första Polestar 1 som kommer ut till försĂ€ljning i Sverige, sĂ€ger Max Karlsson pĂ„ Shift Sundsvall.
I fredags fick ÄterförsÀljaren i Sundsvall in bilen. NÀr de under tisdagen skulle lÀgga ut annonser pÄ Blocket och Bytbil gavs en pÄminnelse om hur pass ovanligt, eller snarare icke-existerande, det Àr att en Polestar sÀljs i Sverige.
Polestar fanns nÀmligen inte med bland de valbara kategorierna.
â SĂ„ jag fick ringa in och be om att fĂ„ den kategorin inlagd, sĂ€ger Max Karlsson.
â Jag antar dĂ„ att detta Ă€r den första Polestar 1 som kommer ut till försĂ€ljning i Sverige. Det finns ju bara fem stycken i Sverige, sĂ„ visst Ă€r det ovanligt.
Bilen i frÄga har hela utrustningspaketet. Med det sagt finns det bara en enda sak att extrautrusta bilen med: En matt lackering som kostar 50 000 kronor extra.
Enligt annonsen har den gÄtt under 500 mil och den förra Àgaren gör sig av med den dÄ denne, enligt uppgift, Àr ute efter en Ferrari i stÀllet.
â Det var vĂ€l dags att byta, helt enkelt. Vi alla har vĂ„ra olika intervaller, sĂ€ger Max Karlsson.
För bara nÄgra veckor sedan skedde de första leveranserna av Polestar 2. Den allra första leveransen i Europa gjordes till Sture Stensson frÄn huvudkontoret i Göteborg.
Skillnaden mellan dessa bilar Àr ganska stor.
â Polestar 2 riktar sig mer till âSvensson-marknadenâ medan ettan Ă€r mer en sportbil.
Hybriden Polestar 1 har 600 hÀstkrafter frÄn den fyrcylindriga motorn i kombination med tvÄ elmotorer pÄ bakaxeln. Vridmomentet Àr 1000 Nm.
Men den kostar förstÄs mer Àn uppföljaren. Polestar 2 har ett pris frÄn 659.000 kronor.
Den Polestar 1 som nu sÀljs av Shift Sundsvall har en prislapp pÄ 1 950 000 kronor.
â SĂ„ vitt jag har förstĂ„tt det har de hĂ€r bilarna bara sĂ„lts till utvalda personer. Det som gör den unik Ă€r att det Ă€r en samlarbil som bara görs i en specifik upplaga, sĂ€ger Max Karlsson.
Det mÄste vara roligt för er att fÄ in ett sÄdan hÀr ovanlig bil?
â Ja, verkligen. I det hĂ€r fallet finns det ju som sagt bara fem stycken i hela Sverige. SĂ„ det Ă€r ju en lyckotrĂ€ff att just vi hĂ€r i Sundsvall har fĂ„tt chansen att visa upp nĂ„got sĂ„dant hĂ€r.
Ăven om annonsen i skrivande stund varit uppe i mindre Ă€n ett dygn har de redan fĂ„tt in ett antal förfrĂ„gningar om bilen. Att den skulle vara svĂ„rsĂ„ld tror Max Karlsson inte.
â Vi har fĂ„tt ut den inom en mĂ„nad, det tror jag, sĂ€ger han.