De som hoppas pÄ att det kommer lanseras en elektrifierad version av Porsche 911 fÄr man nog vÀnta ett tag till.
Porsches VD har nyligen sagt att Porsche 911 kommer ha en förbrÀnningsmotor en lÄng tid framöver. 911 har ett koncept som Àr förberedd för förbrÀnningsmotorn rapporterar Automotive news Europe.
â Det Ă€r inte anvĂ€ndbart att kombinera förbrĂ€nningsmotorn med ren elektrisk mobilitet. Vi tror pĂ„ specialdesignade bilar för elektriskt mobilitet, sĂ€ger Oliver Blume, vd för Porsche, till Automotive news Europe.
Det signalerar en förÀndring hos biltillverkaren. Enligt Blume ska hÀlften av Porsches försÀljning bestÄ av helt renodlade elbilar, eller laddhybrider. Beslutet om 911 kommer antagligen vara populÀrt hos de PorscheÀgarna som kör modellen som funnits i 56 Är, eftersom den behÄller karaktÀren och ljudet av en förbrÀnningsmotor, snarare Àn den direkta, men tysta och vÀxellösa kraften, som finns i elbilar.
Den enda renodlade elbilsmodellen som idag erbjuds av Porsche Àr Porsche Taycan.
LĂS MER: Uppdaterade Porsche Panamera Ă€r hĂ€r
Porsche 911 introducerades 1964 och har Ätta generationer pÄ sina axlar, med flera varianter sÄsom Targa, turbomodellerna, samt cabrioletversionerna. Tills i dag har 1,1 miljoner exemplar av 911 sÄlts.
Skulle Porsche göra en helt renodlad elsportbil sÄ skulle det antagligen vara en helt ny modell, sÀger Oliver Blume
â I framtiden tror jag att det ocksĂ„ finns plats för en vĂ€ldig sportig elsportbil, att lĂ€gga till de andra sportbilarna. Det finns stora möjligheter.
Ăven om det inte lanseras en renodlad variant inom den nĂ€rmaste tiden, ryktas det om en hybridversion. Blume menar att det finns bra idĂ©er för 911 i framtiden, som en speciell typ av hybrid, en prestationsinriktad hybrid dĂ€r Porsche exempelvis anvĂ€nder ett 400 voltsystem till de elektriska motorerna.
Porsche har Ă„tagit sig att investera 15 miljarder euro (cirka 152 miljarder svenska kronor) i elektrisk mobilitet, hĂ„llbar produktion och digitalisering de kommande fem Ă„ren. MĂ€rket letar Ă€ven efter partners för att utveckla ett syntetiskt âe-brĂ€nsleâ som anvĂ€nder helt förnybara energikĂ€llor som följer de allt strĂ€ngare utslĂ€ppskraven, som sĂ„ smĂ„ningom kommer förbjuda förbrĂ€nningsmotorer hela och hĂ„llet.
Utvecklingen skulle kunna hjÀlpa att upprÀtthÄlla 70 procent av Porschebilarna som tillverkas och som fortfarande finns pÄ vÀgarna idag. De allra flesta anvÀnder fossila brÀnslen, och miljontals kommer fortfarande finnas kvar de kommande 15 Ären.
â Att stoppa förbrĂ€nningsmotorer Ă€r inte rĂ€tt diskussion. Vi kommer frĂ„n bĂ„da sidor (elektrisk mobilitet och e-brĂ€nslen) för att minska koldioxiden.
LĂS ĂVEN: Officiellt: Nya Porsche 911 Turbo