Polestar tvingas Äterkalla Polestar 2 pÄ grund av en felaktig omvandlare. Dessutom drar tillverkaren igÄng en servicekampanj för att ÄtgÀrda en felaktig komponent som vÀrmer upp kupén och högvoltsbatteriet.
För en tid sedan Äterkallades alla Polestar 2-bilar pÄ grund av ett mjukvarufel. Nu Àr det dags igen.
Polestar har initierat en frivillig Äterkallelse och en servicekampanj som innehÄller ett antal uppdateringar för Polestar 2-fordon, vilket Vi BilÀgare var först att rapportera om. à terkallelsen gÀller ett byte av en felaktig sÄ kallad inverter, (vÀxelriktare) som omvandlar den lagrade energin i batteriet till kraften Ät motorerna. I vissa fall har bilar varit tvungna att bÀrgas frÄn platsen, efter att bilen inte gÄtt att köra, och en varningstext har visats i instrumenten. 4 586 fordon berörs, varav 1 131 fordon finns i Sverige.
Servicekampanjen avser komponenten High Voltage Coolant Heater (HVCH). Den ansvarar bÄde för uppvÀrmningen av högvoltsbatteriet och kupén. Felaktiga delar som monterades i tidiga bilar behöver bytas ut. Antalet berörda fordon Àr 3 150, varav 870 finns i Sverige.
LĂS MER: Flera nya registreringsrekord för elbilar
à tgÀrderna kan utföras under ett verkstadsbesök och tar cirka en dag. Alla fordon som inte har levererats Àn kommer att uppdateras enligt kampanjen och det kan förekomma förseningar. Dessutom kommer alla bilar som Àr pÄ verkstaden uppgraderas sÄ att de fÄr OTA-uppdateringar, en funktion som inte var fÀrdigutvecklad nÀr Polestar 2 levererades. Dessutom stoppas leveranser av nya bilar i vÀntan pÄ uppdatering bekrÀftar Polestar för Vi BilÀgare.