Bytbil Àr en del av Schibsted Marketplaces. Schibsted ASA Àr ansvarig för dina data pÄ denna sidan. LÀs mer hÀr

Redaktionen tipsar

Opel Grandland X utmanar Peugeot 3008

Opel slĂ€pper en högbyggd familjebil med stövelstil. Men nĂ„gon terrĂ€ngbil Ă€r inte Grandland X.

JodÄ, nog var utvecklingen av den nya Opel Grandland X lÄngt gÄngen nÀr det offentliggjordes att Peugeot befriar GM frÄn Opel fÄr nÄgon mÄnad sedan. SÄ se inte Grandland X som ett resultat av den affÀren.

För annars skulle det ligga nÀra tillhands att Grandland X skulle vara ett pÄskyndat kÀrleksbarn de bÄda biltillverkarna emellan. För nykomlingen bygger nÀmligen pÄ PSA-gruppens EMP2-plattform, samma tekniska bas som bland annat utgör grund för Peugeot 3008.

Hur gick det till? Kom Ă€ktenskapet till som en nödlösning för att den lĂ„ngt gĂ„ngna graviditeten inte skulle resultera i en oĂ€kting. Nej, Peugeots fingrar har kladdat runt i Opels syltburkar i flera Ă„r och bland annat lĂ€r vi snart fĂ„ komma att se en Peugeot med teknik frĂ„n Opel Insignia.

Bytbils illustratör

VÄr illustratör förestÀllde sig den sÄ hÀr.

SĂ„ Opel Grandland X Ă€r alltsĂ„ i mĂ„ngt och mycket en Peugeot 3008 – minus den udda instrumenteringen – och Ă€r precis som sin franska syster framhjulsdriven. Kanske kan det tyckas snĂ„lt att inte erbjuda fyrhjulsdrift till en bil med terrĂ€ngtycke. Men vare sig Opel eller Peugeot Ă€r sĂ€rskilt ensamma om detta.

Konkurrenter som Volvo XC60, Nissan Qashqai, Kia Sportage och mĂ„nga andra sĂ€ljer bra Ă€ven i tvĂ„hjulsdrivet utförande och dĂ„ undrade vĂ€l Peugeot varför man skulle hĂ„lla pĂ„ och krĂ„ngla med fyrhjulsdrift överhuvudtaget. Förresten har ju just PSA-koncernen lĂ„ng erfarenhet av framhjulsdrivna ”terrĂ€ng”-bilar.

Talbot

NÄgon som minns den hÀr?

SÄ nej, terrÀngplasten till trots gör sig nog Opel Grandland X bÀst i asfaltsdjungeln och behöver du köra i skogen har Opel bÀttre alternativ. Och i det urbana vardagslivet har Grandland X en hel del att bjuda pÄ, som autobroms, trötthetsvarnare, parkeringshjÀlp och 360-graders kamera.

Dessutom Ă€r ratten eluppvĂ€rmd, stolarna AGR-certifierade för garanterad ryggergonomi och sĂ€tesvĂ€rme finns Ă€ven i baksĂ€tet. Nu undrar du förstĂ„s vilka motorer som Opel kommer att erbjuda. Det gör vi med. Opel sĂ€ger inget och vi fĂ„r hĂ„lla oss till tĂ„ls till bilen begĂ„r sin officiella premiĂ€r pĂ„ Frankfurtsalongen i höst.

Daniel Östlund
daniel.ostlund@bytbil.com

Relaterade artiklar

Scrolla till toppen av sidan
Till Bytbil.com