ElektronikjÀtten Apple har arbetat pÄ en elbil sedan 2014, och nu har projektet avbrutits. Apple ger upp efter att ha spenderat mer Àn 100 miljarder svenska kronor pÄ att hitta en riktning.
TEXT Morten Bek FOTO PR
2014 tillkÀnnagav Apple utvecklingen av en bil som skulle vara en direkt rival till Tesla. Efter 10 Är har elektronikjÀtten inget konkret att visa upp, och nyligen avbröts projektet och lades pÄ hyllan.
Den amerikanska tidningen New York Times rapporterar att Apple pÄ tisdagen berÀttade för sina anstÀllda att Apples elbilsprojekt, som kontinuerligt har Àndrat riktning under de senaste 10 Ären, nu stÀngs. AnstÀllda pÄ projektet kommer att överföras till arbete med artificiell intelligens, enligt New York Times.
Titan, som var det interna namnet pÄ projektet, har enligt den amerikanska tidningen kostat strax över 100 miljarder svenska kronor. Det Àr förmodligen första gÄngen som Apple spenderar sÄ stora summor pÄ utveckling som inte har resulterat i en ny produkt.
Ett projekt som sprang i alla riktningar
Enligt New York Times var Titan-projektet dödsdömt redan frĂ„n början, och mĂ„nga medarbetare som var knutna till projektet anvĂ€nde inte namnet Titan. De kallade elbilsprojektet för âTitanic-katastrofenâ. Apple behövde en ny stor succĂ© efter grundaren Steve Jobs död 2011, och en elbil skulle visa investerare och kunder att Apple fortfarande kunde överraska.
FrÄn 2014 fram till 2024 har Apple Àndrat inriktningen pÄ Titan-projektet flera gÄnger. FrÄn att till en början vara en direkt konkurrent till Tesla, till att lÀgga fokus pÄ sjÀlvkörande teknik som liknar Googles Waymo-projekt. PÄ senare tid har fokuset skiftat tillbaka till att konkurrera direkt med Tesla.
Apple har inget offentligt kÀnt avtal med en tillverkare för att producera bilarna. Kinesiska Foxconn, som Àr den största leverantören av iPhones till Apple, har hört av sig, men precis som resten av projektet hamnade den idén i en ÄtervÀndsgrÀnd.