Bytbil Àr en del av Schibsted Marketplaces. Schibsted ASA Àr ansvarig för dina data pÄ denna sidan. LÀs mer hÀr

Redaktionen tipsar

Alfa Romeos offensiva lanseringsplan

Ska bli ett renodlat elbilsmÀrke 2027

Större
StÀng
  • Alfa Romeo Stelvio. Foto. Alfa Romeo
    Alfa Romeo Stelvio. Foto. Alfa Romeo
  • Alfa Romeo Stelvio. Foto. Alfa Romeo

Alfa Romeo har avslöjat att de har en offensiv lanseringsplan fram till 2026. Året efter ska de Ă€ven bli ett renodlat elbilsmĂ€rke. Dessutom ska Lancia expandera till nya marknader.

I juni berÀttade Alfa Romeo om sina planer pÄ att bli Stellantis ledande premiummÀrke. Bland annat funderade den italienska biltillverkaren pÄ att Äteruppliva Alfa Romeo GTV genom elektrifiering.

PÄ en presstrÀff i veckan avslöjade den italienska biltillverkarens vd, Jean-Philippe Imparato, att de tÀnker lansera en ny modell varje Är fram till 2026, rapporterar Automotive News Europe. FrÄn och med 2027 ska dessutom Alfa enbart vara ett renodlat elbilsmÀrke.

Imparato uppdaterade Àven statusen om den kommande suven Alfa Romeo Tonalne. Modellen har blivit kraftigt försenad, bland annat pÄ grund av att den hade för dÄlig prestanda. Alfa Romeo ska visa upp nya Tonale i mars nÀsta Är.

PÄ samma evenemang medverkade Àven Luca Napolitano, som Àr Lancias chef. Han berÀttade att Lancia har en ny strategi. BilmÀrket siktar pÄ att expandera till nya europeiska marknader, dÀribland Frankrike, Tyskland och Àven till oss i Skandinavien. Fokus kommer ligga pÄ att locka kunder i större stÀder, och ska komplettera Alfa Romeo och DS.

För tillfĂ€llet sĂ€ljer Lancia en enda modell, Ypsilon, och den sĂ€ljs enbart i Italien. Även Lancia planerar att bli ett renodlat elbilsmĂ€rke, men redan frĂ„n 2026. Fram till 2028 ska de lansera tre nya modeller.

Stellantis skapades tidigare i Är nÀr Fiat Chrysler och PSA-gruppen slogs ihop till jÀttekoncernen den nuvarande jÀttekoncernen.

Anders Nilsson
anders.nilsson@schibsted.com

Relaterade artiklar

Scrolla till toppen av sidan
Till Bytbil.com