-
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Overland Pano Luft Dragkrok
2015 | 15 646 mil | Strängnäs
Igår
239 800 kr -
Jeep Renegade 2.0 VVT 4WD TrailHawk | Lågmil | Nyser | 1 Ägare
2017 | 1 500 mil | Vaggeryd
Igår
219 700 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 4WD 272hk Sahara Kamera Skinn Drag
2018 | 7 318 mil | Tyresö
2 dagar
449 800 kr -
Jeep Renegade 1.3 T4 4WD / Panorama, CarPlay, Rattvärme
2019 | 4 900 mil | Arlandastad
2 dagar
252 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara PHEV 4xe 380hk Sky-one CAB
2021 | 1 600 mil | Stockholm
3 dagar
729 900 kr 583 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 2.0 VVT 4WD Backkamera
2019 | 10 153 mil | Haninge
3 dagar
199 900 kr -
Jeep Renegade 4WD 140hk Limited Värmare Kamera Navi Drag
2016 | 3 339 mil | Uppsala
3 dagar
179 800 kr -
Jeep Renegade 1.0 T3 LIMITED Manuell Backkamera 120hk
2019 | 7 774 mil | Malmö
3 dagar
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 1.4 Limited / V-hjul / Nybesiktigad
2015 | 14 120 mil | Borås
3 dagar
119 900 kr -
Jeep Renegade LIMITED 1.0 T3 120hk/ Keyless/Kamera/Addaptiv/
2019 | 3 677 mil | Karlskoga
4 dagar
179 900 kr -
Jeep Renegade 1.6 E.torQ 110hk Night Eagle Navi Sensorer
2017 | 6 284 mil | Strängnäs
4 dagar
159 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4X4/ LIMITED X! 1-ÄGARE/PANO/DRAG
2019 | 11 700 mil | Kungens Kurva
4 dagar
359 000 kr -
Jeep Compass 1.3 T-GDi Navi Drag Backkamera
2020 | 6 165 mil | Hisings Backa
5 dagar
224 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Summit 1-ägare H/K Skinn Pano Skärmar
2015 | 13 800 mil | Sundsvall
5 dagar
249 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Panorama Kamera Luftfjädr
2014 | 18 602 mil | Vellinge
5 dagar
179 900 kr -
Jeep Wrangler Rubicon Unlimited 4xe Plug-in hybrid Dragkrok
2021 | 4 548 mil | Stockholm
6 dagar
749 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara 2.8 4WD Hardtop Drag
2012 | 12 779 mil | Uppsala
6 dagar
249 000 kr -
Jeep Wrangler 3.8 V6 4WD Unlimited Sahara Aut Drag Motorvärmare Svensksåld
2008 | 21 251 mil | Danderyd
6 dagar
179 000 kr -
Jeep Grand Cherokee L 3.6 V6 296HK Overland AWD Drag/Pano
2021 | 5 668 mil | Uppsala
6 dagar
695 000 kr 556 000 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 1.0 GSE T3 120hk Limited Backkamera Carplay
2019 | 6 791 mil | Haninge
6 dagar
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee 3.0V6 CRD 4WD 250HK OVERLAND P-VÄRM PANO
2014 | 13 425 mil | Kungsängen
6 dagar
239 700 kr -
Jeep Wrangler 4.0 4WD Manuell Drag Cab Suflett Hardtop M-Värmare
2002 | 14 900 mil | Uppsala
2 veckor
179 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.8 V6 Sahara AWD Aut Motorv/Drag
2008 | 19 700 mil | Uppsala
2 veckor
229 900 kr -
Jeep Cherokee 2.4 4WD Aut 9-växlad 186hk Latitude Drag BT
2014 | 16 098 mil | Örebro
2 veckor
139 900 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (151),
- Jeep Compass (98),
- Jeep Wrangler (89),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Cherokee (56),
- Jeep Avenger (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (563)
-
Jeep Grand Cherokee (151)
-
Jeep Compass (98)
-
Jeep Wrangler (89)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Cherokee (56)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Vellinge
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Ljungby
-
Jeep i Motala