-
Jeep Wrangler 4XE Sahara HT / BRUTE Edition / SE SPEC / MOMS
2022 | 100 mil | Rosersberg
4 veckor
1 759 800 kr 1 407 840 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler 4XE Sahara / BRUTE Edition / SE SPEC / MOMS
2023 | 1 646 mil | Rosersberg
4 veckor
1 519 800 kr 1 215 840 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee SRT Trackhawk 6,2 710HK
2019 | 4 400 mil | Hallsberg
21 juli 2023
899 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited PHEV Rubicon JL 380hk Aut 4xe MY21 - EXTRAUTRUSTAD
2021 | 1 916 mil | Upplands Väsby
7 maj 2024
849 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara PHEV 4xe 380hk
2022 | 490 mil | Stockholm
13 sep. 2023
799 000 kr 639 200 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee L 4WD Summit 6-Sits Massage Moms 294hk
2021 | 2 000 mil | Vendelsö
20 dec. 2023
789 000 kr 631 200 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited 4xe 380hk Sahara Alpine Drag MOMS
2021 | 1 059 mil | Örebro
14 maj 2024
754 800 kr 603 840 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Rubicon Unlimited 4xe Plug-in hybrid Dragkrok
2021 | 4 548 mil | Stockholm
6 dagar
749 900 kr -
Jeep Wrangler 4xe Sahara PHEV ATX 380 HK
2022 | 200 mil | Helsingborg
12 juli 2023
749 900 kr 599 920 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara PHEV 4xe 380hk Sky-one CAB
2021 | 1 600 mil | Stockholm
3 dagar
729 900 kr 583 920 kr exkl. moms -
Jeep Gladiator Overland 3.0 V6 EcoDiesel 4WD / Hemleverans /
2022 | 25 mil | Vellinge
4 mars 2024
719 900 kr 575 920 kr exkl. moms -
Jeep Gladiator Rubicon 3.6 V6 4x4 290HK Fullutr 35" Diffspärr
2020 | 3 344 mil | Norrtälje
4 veckor
699 900 kr -
Jeep Grand Cherokee L 3.6 V6 296HK Overland AWD Drag/Pano
2021 | 5 668 mil | Uppsala
6 dagar
695 000 kr 556 000 kr exkl. moms -
Jeep Gladiator 3.6 V6 4WD Automat 290hk
2021 | 500 mil | Lidköping
17 maj 2024
649 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 4XE I El/Bensin I Moms
2021 | 6 880 mil | Helsingborg
18 apr. 2024
649 000 kr 519 200 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited Overland 2.0 eTorque 4WD / SE SPEC
2020 | 2 300 mil | Helsingborg
15 maj 2024
629 000 kr -
Jeep Wagoneer Grand Wagoneer Restored
1991 | 16 630 mil | Uppsala
3 veckor
625 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 V6 Rubicon 37" 290hk
2019 | 7 900 mil | Saltsjö-Boo
2 veckor
599 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 V6 4WD | Rubicon Recon | Drag
2018 | 7 433 mil | Knivsta
22 apr. 2024
499 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 2.0 eTorque 272hk Alpine® MOMS
2018 | 6 800 mil | Uppsala
2 maj 2024
499 500 kr 399 600 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Electric 156hk
2023 | Kalmar
15 sep. 2023
494 800 kr 395 840 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Summit Electric 156hk BEV 400km 54kWh KAMPANJ
2023 | 50 mil | Landvetter
3 veckor
475 000 kr -
Jeep Wrangler eTorque 4WD 272hk Rubicon Alpine Skinn Drag
2018 | 7 413 mil | Västerås
30 maj 2024
462 600 kr -
Jeep Compass 4xe S PHEV 1.3 AT 240 HK
2022 | 0 mil | Helsingborg
13 okt. 2023
459 900 kr 367 920 kr exkl. moms
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (151),
- Jeep Compass (98),
- Jeep Wrangler (89),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Cherokee (56),
- Jeep Avenger (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (563)
-
Jeep Grand Cherokee (151)
-
Jeep Compass (98)
-
Jeep Wrangler (89)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Cherokee (56)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Vellinge
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Ljungby
-
Jeep i Motala