-
Jeep Renegade LIMITED 120hk PRIVATLEASING 2999 kr
2019 | 5 440 mil | Varberg
4 apr. 2024
Privatleasing 2 999 kr/mån -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Automatisk, 218hk, 2005
2005 | 37 383 mil | Borås
20 okt. 2023
24 900 kr -
Jeep Patriot 2.0 CRD 4WD (140HK)
2008 | 35 000 mil | Kungsbacka
2 dagar
29 900 krBild saknas
-
Jeep Grand Cherokee 4.0 4WD
1997 | 26 187 mil | Kumla
2 veckor
40 000 kr -
Jeep Liberty 3.7 V6 4WD Ny Besiktigad
2003 | 23 000 mil | Bankeryd
9 dec. 2023
46 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.7 V6 213hk 4WD Automat
2007 | 17 200 mil | Mölnlycke
4 veckor
51 000 kr -
Jeep Cherokee Jeep cherokee 3.7 V6 4WD A-Traktor Ny Besiktad
2005 | 18 973 mil | Fagersta
12 feb. 2024
59 900 kr -
Jeep Cherokee 2.8 CRD 4WD Automat 162hk 0%Ränta
2007 | 20 000 mil | Angered
27 juni 2023
59 999 kr -
Jeep Cherokee 5-dörrar 4.0 4WD Automat 193hk-Ny besiktigad,Ac
1999 | 22 700 mil | Huddinge
5 sep. 2023
69 000 kr -
Jeep Cherokee 3.7 V6 4WD Automat 213hk / LÅGA MIL
2002 | 9 480 mil | Lindesberg
12 sep. 2023
69 900 kr -
Jeep Cherokee 3.7 V6 4WD Automat Låg Mil Drag M-Värmare
2005 | 14 600 mil | Eskilstuna
28 maj 2024
69 900 kr -
Jeep Patriot 2,4 4WD Automat
2008 | 19 640 mil | Nyköping
21 maj 2024
79 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 4WD 17000 Mil Toppskick!
2001 | 17 449 mil | Visby
6 maj 2024
79 429 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.7 V6 4WD Nybes Nyservad B-Kamera 214hk
2010 | 17 600 mil | Eskilstuna
24 apr. 2024
99 900 kr -
Jeep Wrangler 4.0 4WD 178 Hk
1992 | 16 700 mil | Morgongåva
28 maj 2024
109 000 kr -
Jeep Compass 2.4 4WD automat
2011 | 13 525 mil | Sundbyberg
2 veckor
109 900 kr -
Jeep Renegade 2.0CRD / 140HK / 4WD / LIMITED /S+V-HJUL/NYBES
2016 | 23 261 mil | Kungälv
23 maj 2024
114 900 kr -
Jeep Renegade 1.4 Longitude Euro 6
2015 | 16 487 mil | Upplands Väsby
27 maj 2024
114 990 kr -
Jeep Grand Cherokee 5.7 V8 4WD Automat Drag 12900 mil 326hk
2006 | 12 945 mil | Västerås
4 veckor
119 000 kr -
Jeep Renegade 1.4 Limited / V-hjul / Nybesiktigad
2015 | 14 120 mil | Borås
3 dagar
119 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 4WD,Nybesiktigad, Lågmil
1999 | 9 200 mil | Huddinge
17 maj 2024
129 000 kr -
Jeep Renegade 2.0 CRD 4WD Limited 140hk Drag Navi Helskinn
2015 | 12 663 mil | Uppsala
30 maj 2024
129 900 kr -
Jeep Wrangler 4.0 4WD Höjd Offroad 178hk
1992 | 6 995 mil | Kalmar
7 maj 2024
139 000 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 4WD Automatisk 170hk Bakkamera
2015 | 17 644 mil | Sundsvall
29 maj 2024
139 900 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (151),
- Jeep Compass (98),
- Jeep Wrangler (89),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Cherokee (56),
- Jeep Avenger (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (563)
-
Jeep Grand Cherokee (151)
-
Jeep Compass (98)
-
Jeep Wrangler (89)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Cherokee (56)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Vellinge
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Ljungby
-
Jeep i Motala