-
Jeep Avenger Electric 156hk
2023 | Kalmar
15 sep. 2023
494 800 kr 395 840 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Electric SUMMIT 156HK 54kWh
2023 | 200 mil | Helsingborg
13 sep. 2023
414 800 kr 331 840 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Electric SUMMIT 156HK 54kWh
2023 | 0 mil | Helsingborg
1 feb. 2024
414 800 kr 331 840 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Summit 54 kWh 156hk
2023 | 0 mil | Täby
17 maj 2024
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Summit 54 kWh 156hk
2023 | 0 mil | Täby
16 apr. 2023
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Summit 54 kWh 156hk - 4.588:-/mån
2023 | 0 mil | Stockholm
5 sep. 2023
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Summit 54 kWh 156hk - 4.595:-/mån
2023 | 0 mil | Stockholm
15 feb. 2024
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Summit Electric 156hk BEV 400km 54kWh KAMPANJ
2023 | 50 mil | Landvetter
3 veckor
475 000 kr -
Jeep Avenger mHEV - Hybrid
2024 | Stockholm
6 mars 2024
319 900 kr 255 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger mHEV - Hybrid Omgående leverans
2024 | 0 mil | Täby
6 mars 2024
319 900 kr 255 920 kr exkl. moms -
Jeep CJ-7 Cab 4.2 4WD CJ-7 HT 99hk Unik 1 Ägare 2500 Mil
1979 | 2 500 mil | Täby
1 okt. 2022
399 000 kr -
Jeep Cherokee 2,0 CRD 4WD AUT 170hk
2015 | 15 000 mil | Nora
4 jan. 2024
169 000 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 170 HK AUT 4WD PDC NYBES 0.51L/MIL 17"
2015 | 15 998 mil | Arlandastad
7 okt. 2023
144 900 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 4WD Ny kamrem nyservad
2015 | 17 900 mil | Västerås
22 maj 2024
144 900 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 4WD Automatisk 170hk Bakkamera
2015 | 17 644 mil | Sundsvall
29 maj 2024
139 900 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 4WD Dragkrok P-Sensorer 2 026kr/mån
2015 | 11 100 mil | Göteborg
23 maj 2024
159 900 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 4WD Limited Navi NY-BES 170hk Drag
2015 | 17 000 mil | Mölndal
24 maj 2024
149 999 kr -
Jeep Cherokee 2.2 CRD 200HK AUT AWD PDC NAVI VÄRMARE 18"
2016 | 13 700 mil | Arlandastad
24 maj 2024
174 900 kr -
Jeep Cherokee 2.2 CRD 4WD Automat Euro 6 185hk
2016 | 600 mil | Svenljunga
20 nov. 2022
249 000 kr -
Jeep Cherokee 2.4 4WD Aut 9-växlad 186hk Latitude Drag BT
2014 | 16 098 mil | Örebro
2 veckor
139 900 kr -
Jeep Cherokee 2.8 CRD 4WD Automat 162hk 0%Ränta
2007 | 20 000 mil | Angered
27 juni 2023
59 999 kr -
Jeep Cherokee 3.2 V6 4WD GPS SKINN DRAGKROK KEYLESS 272 HK
2014 | 13 901 mil | Hägersten
2 maj 2024
154 900 kr -
Jeep Cherokee 3.2 V6 4x4 TRAILHAWK
2014 | 20 930 mil | Haninge
22 jan. 2024
139 900 kr -
Jeep Cherokee 3.7 V6 4WD Automat 213hk / LÅGA MIL
2002 | 9 480 mil | Lindesberg
12 sep. 2023
69 900 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (151),
- Jeep Compass (98),
- Jeep Wrangler (89),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Cherokee (56),
- Jeep Avenger (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (563)
-
Jeep Grand Cherokee (151)
-
Jeep Compass (98)
-
Jeep Wrangler (89)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Cherokee (56)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Vellinge
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Ljungby
-
Jeep i Motala