-
Jeep Avenger mHEV - Hybrid Omgående leverans
2024 | 0 mil | Täby
6 mars 2024
319 900 kr 255 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Summit 54 kWh 156hk - 4.595:-/mån
2023 | 0 mil | Stockholm
15 feb. 2024
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Summit 54 kWh 156hk
2023 | 0 mil | Täby
17 maj 2024
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Summit 54 kWh 156hk - 4.588:-/mån
2023 | 0 mil | Stockholm
5 sep. 2023
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Summit 54 kWh 156hk
2023 | 0 mil | Täby
16 apr. 2023
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade PHEV S 1.3 240hk Aut 4WD - OMGÅENDE LEVERANS!
2022 | 0 mil | Täby
14 feb. 2023
440 150 kr 352 120 kr exkl. moms -
Jeep Renegade PHEV S 1.3 240hk Automat 4WD
2022 | 0 mil | Täby
2 veckor
419 900 kr 335 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Electric SUMMIT 156HK 54kWh
2023 | 0 mil | Helsingborg
1 feb. 2024
414 800 kr 331 840 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4xe S PHEV 1.3 AT 240 HK
2022 | 0 mil | Helsingborg
13 okt. 2023
459 900 kr 367 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4xe S PHEV 1.3 AT 240 HK
2022 | 0 mil | Helsingborg
13 okt. 2023
459 900 kr 367 920 kr exkl. moms -
Jeep Gladiator Overland 3.0 V6 EcoDiesel 4WD / Hemleverans /
2022 | 25 mil | Vellinge
4 mars 2024
719 900 kr 575 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Summit Electric 156hk BEV 400km 54kWh KAMPANJ
2023 | 50 mil | Landvetter
3 veckor
475 000 kr -
Jeep Wrangler 4XE Sahara HT / BRUTE Edition / SE SPEC / MOMS
2022 | 100 mil | Rosersberg
4 veckor
1 759 800 kr 1 407 840 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Electric SUMMIT 156HK 54kWh
2023 | 200 mil | Helsingborg
13 sep. 2023
414 800 kr 331 840 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler 4xe Sahara PHEV ATX 380 HK
2022 | 200 mil | Helsingborg
12 juli 2023
749 900 kr 599 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4xe S PHEV 1.3 AT 240 HK
2022 | 300 mil | Helsingborg
13 okt. 2023
459 900 kr 367 920 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara PHEV 4xe 380hk
2022 | 490 mil | Stockholm
13 sep. 2023
799 000 kr 639 200 kr exkl. moms -
Jeep Gladiator 3.6 V6 4WD Automat 290hk
2021 | 500 mil | Lidköping
17 maj 2024
649 900 kr -
Jeep Cherokee 2.2 CRD 4WD Automat Euro 6 185hk
2016 | 600 mil | Svenljunga
20 nov. 2022
249 000 kr -
Jeep Renegade 4xe S PHEV - 1.3 AT 240 hk
2022 | 600 mil | Helsingborg
11 juli 2023
430 900 kr 344 720 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited 4xe 380hk Sahara Alpine Drag MOMS
2021 | 1 059 mil | Örebro
14 maj 2024
754 800 kr 603 840 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 2.0 VVT 4WD TrailHawk | Lågmil | Nyser | 1 Ägare
2017 | 1 500 mil | Vaggeryd
Igår
219 700 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara PHEV 4xe 380hk Sky-one CAB
2021 | 1 600 mil | Stockholm
3 dagar
729 900 kr 583 920 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler 4XE Sahara / BRUTE Edition / SE SPEC / MOMS
2023 | 1 646 mil | Rosersberg
4 veckor
1 519 800 kr 1 215 840 kr exkl. moms
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (151),
- Jeep Compass (98),
- Jeep Wrangler (89),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Cherokee (56),
- Jeep Avenger (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (563)
-
Jeep Grand Cherokee (151)
-
Jeep Compass (98)
-
Jeep Wrangler (89)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Cherokee (56)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Vellinge
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Ljungby
-
Jeep i Motala