-
Jeep Cherokee 2.8 CRD 4WD Automat 162hk 0%Ränta
2007 | 20 000 mil | Angered
27 juni 2023
59 999 kr -
Jeep Renegade 1.3 T4 4WD / Panorama, CarPlay, Rattvärme
2019 | 4 900 mil | Arlandastad
2 dagar
252 000 kr -
Jeep Cherokee 2.2 CRD 200HK AUT AWD PDC NAVI VÄRMARE 18"
2016 | 13 700 mil | Arlandastad
24 maj 2024
174 900 kr -
Jeep Renegade 1.0 T3 / Rattvärme, CarPlay
2019 | 5 010 mil | Arlandastad
30 maj 2024
167 000 kr -
Jeep Compass 4xe / Rattvärme, Backkamera, GPS, PDC
2020 | 2 810 mil | Arlandastad
28 feb. 2024
280 000 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 170 HK AUT 4WD PDC NYBES 0.51L/MIL 17"
2015 | 15 998 mil | Arlandastad
7 okt. 2023
144 900 kr -
Jeep Wrangler 2.8 4WD Navi Backkamera Softtop Euro 5
2014 | 6 300 mil | August Barks Gata 23A
2 veckor
429 900 kr -
Jeep Cherokee Trailhawk 3.2 V6 Bensin 4WD Automat, 272hk
2014 | 15 740 mil | Borlänge
6 maj 2024
179 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara 2.8 4WD Ränta 6.99% Skinn Navi 200hk
2013 | 21 330 mil | Borlänge
12 feb. 2024
199 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Automatisk, 218hk, 2005
2005 | 37 383 mil | Borås
20 okt. 2023
24 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Euro 5
2011 | 14 316 mil | Borås
15 feb. 2024
169 900 kr -
Jeep Wrangler 4.0 4WD Drag Svenssåld
2000 | 7 896 mil | Borås
11 maj 2024
269 000 kr -
Jeep Renegade 1.4 Limited / V-hjul / Nybesiktigad
2015 | 14 120 mil | Borås
3 dagar
119 900 kr -
Jeep Liberty 3.7 V6 4WD Ny Besiktigad
2003 | 23 000 mil | Bankeryd
9 dec. 2023
46 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 2.8 4WD Euro 5
2015 | 15 617 mil | Borlänge
13 dec. 2023
269 900 kr -
Jeep Compass 1.4 170hk 4WD Auto Limited Drag 2års garanti
2018 | 11 262 mil | Bålsta
4 veckor
194 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 SUMMIT PANORAMA KAMERA LUFTFJÄDRIN
2014 | 22 856 mil | Bålsta
3 veckor
169 500 kr -
Jeep Wrangler 3.8 V6 4WD Unlimited Sahara Aut Drag Motorvärmare Svensksåld
2008 | 21 251 mil | Danderyd
6 dagar
179 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.7 V6 4WD Nybes Nyservad B-Kamera 214hk
2010 | 17 600 mil | Eskilstuna
24 apr. 2024
99 900 kr -
Jeep Cherokee 3.7 V6 4WD Automat Låg Mil Drag M-Värmare
2005 | 14 600 mil | Eskilstuna
28 maj 2024
69 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 V6 4WD 1941-Editi 1-Ägare 285hk
2017 | 17 330 mil | Eskilstuna
15 maj 2024
299 900 kr -
Jeep Cherokee Jeep cherokee 3.7 V6 4WD A-Traktor Ny Besiktad
2005 | 18 973 mil | Fagersta
12 feb. 2024
59 900 kr -
Jeep Grand Cherokee Limited S 3.0 V6 CRD 4WD 250hk SoV-hjul
2019 | 13 833 mil | Falun
25 mars 2024
369 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 250hk AWD Summit H/K Pano Navi
2015 | 9 231 mil | Göteborg
30 maj 2024
269 900 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (151),
- Jeep Compass (98),
- Jeep Wrangler (89),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Cherokee (56),
- Jeep Avenger (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (563)
-
Jeep Grand Cherokee (151)
-
Jeep Compass (98)
-
Jeep Wrangler (89)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Cherokee (56)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Vellinge
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Ljungby
-
Jeep i Motala