-
Jeep Cherokee 2.2 CRD 4WD Automat Euro 6 185hk
2016 | 600 mil | Svenljunga
20 nov. 2022
249 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4WD, Backkamera, Dragkrok 250hk
2016 | 11 305 mil | Kungälv
1 feb. 2024
269 900 kr -
Jeep Renegade 2.0CRD / 140HK / 4WD / LIMITED /S+V-HJUL/NYBES
2016 | 23 261 mil | Kungälv
23 maj 2024
114 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Edition 3.6 V6 4WD Euro 6/Auto/284hk
2016 | 7 600 mil | Sala
19 apr. 2024
398 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited V6 4WD 284hk En-Bruk Alpine GPS Drag
2016 | 13 874 mil | Strängnäs
20 apr. 2024
359 800 kr -
Jeep Renegade 4WD 140hk Limited Värmare Kamera Navi Drag
2016 | 3 339 mil | Uppsala
5 dagar
179 800 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 V6 4WD 284hk Rubicon Värm Drag
2016 | 13 625 mil | Göteborg
2 veckor
364 800 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 2.8 CRD 4WD Sahara Navi Drag
2015 | 13 165 mil | Stora Höga
Igår
299 900 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Overland Pano Luft Dragkrok
2015 | 15 646 mil | Strängnäs
2 dagar
239 800 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 4WD Limited Navi NY-BES 170hk Drag
2015 | 17 000 mil | Mölndal
24 maj 2024
149 999 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 4WD Ny kamrem nyservad
2015 | 17 900 mil | Västerås
22 maj 2024
144 900 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 4WD Dragkrok P-Sensorer 2 026kr/mån
2015 | 11 100 mil | Göteborg
23 maj 2024
159 900 kr -
Jeep Renegade 2.0 CRD 4WD Limited 140hk Drag Navi Helskinn
2015 | 12 663 mil | Uppsala
30 maj 2024
129 900 kr -
Jeep Renegade 1.4 Limited / V-hjul / Nybesiktigad
2015 | 14 120 mil | Borås
5 dagar
119 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Pano Drag Navi Kamera SoV
2015 | 15 135 mil | Umeå
3 veckor
239 900 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 170 HK AUT 4WD PDC NYBES 0.51L/MIL 17"
2015 | 15 998 mil | Arlandastad
7 okt. 2023
144 900 kr -
Jeep Renegade 1.4 Longitude Euro 6 140hk,4100 MIL
2015 | 4 100 mil | Huddinge
7 maj 2024
155 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 V6 4WD 284hk X Edition Värm Drag
2015 | 9 523 mil | Göteborg
3 veckor
399 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Drag Overland 250hk
2015 | 14 755 mil | Järfälla
27 mars 2024
249 900 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Summit Pano Luft H/K Drag
2015 | 16 914 mil | Skellefteå
3 veckor
224 800 kr -
Jeep Cherokee 2,0 CRD 4WD AUT 170hk
2015 | 15 000 mil | Nora
4 jan. 2024
169 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 2.8 4WD Euro 5
2015 | 15 617 mil | Borlänge
13 dec. 2023
269 900 kr -
Jeep Renegade 1.4 Longitude Euro 6
2015 | 16 487 mil | Upplands Väsby
27 maj 2024
112 990 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Overland Luft Pano GPS Drag
2015 | 12 206 mil | Skellefteå
14 maj 2024
254 800 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (150),
- Jeep Compass (100),
- Jeep Wrangler (92),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Avenger (54),
- Jeep Cherokee (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (565)
-
Jeep Grand Cherokee (150)
-
Jeep Compass (100)
-
Jeep Wrangler (92)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Askim