-
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4WD, Backkamera, Dragkrok 250hk
2016 | 11 305 mil | Kungälv
1 feb. 2024
269 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 2.8 4WD Euro 5
2015 | 15 617 mil | Borlänge
13 dec. 2023
269 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 250hk AWD Summit H/K Pano Navi
2015 | 9 231 mil | Göteborg
30 maj 2024
269 900 kr -
Jeep Compass 4XE S PHEV 240hk Aut Drag Pano Nav Hifi
2020 | 5 750 mil | Kalmar
4 veckor
274 900 kr 219 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4xe 240hk Aut Trailhawk Dragkrok Kamera Navi BT
2020 | 7 794 mil | Kalmar
20 mars 2024
278 900 kr 223 120 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited 3.8 V6 Sahara 4WD 2-ägare Soft/Hard-top 199hk
2011 | 11 196 mil | Uppsala
Igår
279 900 kr -
Jeep Renegade 4xe 240HK TRAILHAWK PHEV 1ÄGARE MOMSBIL (HM)
2020 | 7 400 mil | Haninge
23 maj 2024
279 900 kr 223 920 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 284Hk 4WD Pentastar M/K-Värmare
2017 | 21 000 mil | Jönköping
6 apr. 2024
279 900 kr -
Jeep Compass 4xe / Rattvärme, Backkamera, GPS, PDC
2020 | 2 810 mil | Arlandastad
28 feb. 2024
280 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD 250HK TRAILHAWK DRAG NAV
2017 | 11 906 mil | Kungsängen
25 apr. 2024
289 700 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 2.8 CRD 4WD Sahara Navi Drag
2015 | 13 165 mil | Stora Höga
Igår
299 900 kr -
Jeep Renegade S PHEV 1.3 240hk 4xe Vinterhjul
2020 | 4 540 mil | Haninge
Igår
Privatleasing 299 900 kr/mån -
Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 V8 468HK 4WD|BORLA|Drag|Panorama
2014 | 19 250 mil | Vallentuna
3 veckor
299 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Kamera MoK Drag S/V-hjul
2017 | 11 460 mil | Umeå
3 veckor
299 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 V6 4WD 1941-Editi 1-Ägare 285hk
2017 | 17 330 mil | Eskilstuna
15 maj 2024
299 900 kr -
Jeep Compass 4xe 240hk Kamera Rattvärm Skinn Navi MOMS
2020 | 5 296 mil | Malmö
8 maj 2024
314 800 kr 251 840 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4xe 360-kamera Navi Carplay 190hk
2021 | 2 999 mil | Linköping
9 apr. 2024
317 800 kr -
Jeep Grand Cherokee Overland 3.0 V6 CRD 250hk "Dieselvärmare"
2018 | 16 100 mil | Umeå
7 maj 2024
319 000 kr 255 200 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4XE Plug-In AWD 190 hk Limited *Dragkrok*
2020 | 2 836 mil | Umeå
14 maj 2024
319 000 kr -
Jeep Avenger mHEV - Hybrid
2024 | Stockholm
6 mars 2024
319 900 kr 255 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger mHEV - Hybrid Omgående leverans
2024 | 0 mil | Täby
6 mars 2024
319 900 kr 255 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4xe 240hk Aut Kamera Carplay Keyless Navi Skinn
2022 | 5 068 mil | Kalmar
26 mars 2024
319 900 kr 255 920 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 V8 468HK AWD MBRP Sportavgas
2013 | 16 088 mil | Uppsala
3 veckor
329 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD SUMMIT FRÅN 2500KR
2017 | 8 000 mil | Solna
9 juni 2023
339 000 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (150),
- Jeep Compass (100),
- Jeep Wrangler (92),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Avenger (54),
- Jeep Cherokee (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (565)
-
Jeep Grand Cherokee (150)
-
Jeep Compass (100)
-
Jeep Wrangler (92)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Askim