-
Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 V8 4WD 468 hk
2014 | 6 425 mil | Kalmar
7 mars 2024
419 000 kr -
Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 V8 4WD 468hk Pano Elstol Kamera
2014 | 10 837 mil | Göteborg
25 mars 2024
392 800 kr -
Jeep Grand Cherokee SRT Trackhawk 6,2 710HK
2019 | 4 400 mil | Hallsberg
21 juli 2023
899 000 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Overland Luft Pano GPS Drag
2015 | 12 206 mil | Skellefteå
14 maj 2024
254 800 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Overland Pano Luft Dragkrok
2015 | 15 646 mil | Strängnäs
2 dagar
239 800 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Summit Pano Luft H/K Drag
2015 | 16 914 mil | Skellefteå
3 veckor
224 800 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD Overland Pano Luft Värmare Alpine
2014 | 17 021 mil | Strängnäs
28 maj 2024
209 800 kr -
Jeep Liberty 3.7 V6 4WD Ny Besiktigad
2003 | 23 000 mil | Bankeryd
9 dec. 2023
46 000 kr -
Jeep Patriot 2,4 4WD Automat
2008 | 19 640 mil | Nyköping
21 maj 2024
79 000 kr -
Jeep Patriot 2.0 CRD 4WD (140HK)
2008 | 35 000 mil | Kungsbacka
4 dagar
29 900 kr -
Jeep Renegade 1.0 GSE T3 120hk Limited Backkamera Carplay
2019 | 6 791 mil | Haninge
2 veckor
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 1.0 T3 / Rattvärme, CarPlay
2019 | 5 010 mil | Arlandastad
30 maj 2024
167 000 kr -
Jeep Renegade 1.0 T3 LIMITED Manuell Backkamera 120hk
2019 | 7 774 mil | Malmö
5 dagar
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 1.3 150HK AUTOMAT LIMITED SKINN BEATS NAVI
2019 | 5 122 mil | Söderhamn
30 maj 2024
249 900 kr -
Jeep Renegade 1.3 T4 4WD / Panorama, CarPlay, Rattvärme
2019 | 4 900 mil | Arlandastad
4 dagar
252 000 kr -
Jeep Renegade 1.4 Limited / V-hjul / Nybesiktigad
2015 | 14 120 mil | Borås
5 dagar
119 900 kr -
Jeep Renegade 1.4 Longitude Euro 6
2015 | 16 487 mil | Upplands Väsby
27 maj 2024
112 990 kr -
Jeep Renegade 1.4 Longitude Euro 6 140hk,4100 MIL
2015 | 4 100 mil | Huddinge
7 maj 2024
155 000 kr -
Jeep Renegade 1.6 E.torQ 110HK NIGHT EAGLE P-SENS NAVI BLUETOOTH
2018 | 6 505 mil | Kungsängen
1 juni 2024
154 700 kr -
Jeep Renegade 1.6 E.torQ 110hk Night Eagle Navi Sensorer
2017 | 6 284 mil | Strängnäs
6 dagar
159 800 kr -
Jeep Renegade 2.0 CRD 4WD Limited 140hk Drag Navi Helskinn
2015 | 12 663 mil | Uppsala
30 maj 2024
129 900 kr -
Jeep Renegade 2.0 VVT 4WD TrailHawk | Lågmil | Nyser | 1 Ägare
2017 | 1 500 mil | Vaggeryd
3 dagar
219 700 kr -
Jeep Renegade 2.0CRD / 140HK / 4WD / LIMITED /S+V-HJUL/NYBES
2016 | 23 261 mil | Kungälv
23 maj 2024
114 900 kr -
Jeep Renegade 4WD 140hk Limited Värmare Kamera Navi Drag
2016 | 3 339 mil | Uppsala
5 dagar
179 800 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (150),
- Jeep Compass (100),
- Jeep Wrangler (92),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Avenger (54),
- Jeep Cherokee (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (565)
-
Jeep Grand Cherokee (150)
-
Jeep Compass (100)
-
Jeep Wrangler (92)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Askim