-
Jeep Compass 1.4 4WD Auto 170hk, GPS, Kamera, Panorama
2019 | 5 200 mil | Tranås
3 veckor
225 000 kr -
Jeep Compass Limited 170hk 4WD Automat
2018 | 6 676 mil | Umeå
4 veckor
229 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.8 V6 Sahara AWD Aut Motorv/Drag
2008 | 19 700 mil | Uppsala
2 veckor
229 900 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD LIMITED, Adaptiv Farth, 19", 170 hk
2019 | 4 700 mil | Kungsbacka
Igår
234 900 kr -
Jeep Wrangler 4.0 4WD Drag Svenssåld
2000 | 7 896 mil | Borås
Igår
239 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0V6 CRD 4WD 250HK OVERLAND P-VÄRM PANO
2014 | 13 425 mil | Kungsängen
2 veckor
239 700 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Overland Pano Luft Dragkrok
2015 | 15 646 mil | Strängnäs
2 dagar
239 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Pano Drag Navi Kamera SoV
2015 | 15 135 mil | Umeå
3 veckor
239 900 kr -
Jeep Compass 4WD 170hk Limited Beats Kamera Navi Keyless
2019 | 4 554 mil | Tyresö
11 maj 2024
244 800 kr -
Jeep Cherokee 2.2 CRD 4WD Automat Euro 6 185hk
2016 | 600 mil | Svenljunga
20 nov. 2022
249 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara 2.8 4WD Hardtop Drag
2012 | 12 779 mil | Uppsala
2 veckor
249 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara 3.8 V6 4WD 199hk JK® Sv-såld
2009 | 14 320 mil | Uppsala
4 veckor
249 500 kr -
Jeep Renegade 4xe Plug-in Hybrid AWD SoV Hjul LED Keyless Kamera EU6
2021 | 6 252 mil | Spånga
3 veckor
249 500 kr 199 600 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Summit 1-ägare H/K Skinn Pano Skärmar
2015 | 13 800 mil | Sundsvall
1 vecka
249 800 kr -
Jeep Compass Night Eagle 1.3 T-GDi 150hk Aut - BLUETOOTH
2020 | 5 823 mil | Täby
29 apr. 2024
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited 4WD Navi Drag 200hk
2013 | 17 600 mil | Västerås
21 nov. 2023
249 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Drag Overland 250hk
2015 | 14 755 mil | Järfälla
27 mars 2024
249 900 kr -
Jeep Renegade 1.3 150HK AUTOMAT LIMITED SKINN BEATS NAVI
2019 | 5 122 mil | Söderhamn
30 maj 2024
249 900 kr -
Jeep Renegade 1.3 T4 4WD / Panorama, CarPlay, Rattvärme
2019 | 4 900 mil | Arlandastad
4 dagar
252 000 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Overland Luft Pano GPS Drag
2015 | 12 206 mil | Skellefteå
14 maj 2024
254 800 kr -
Jeep Renegade 4xe 1.3 AWD PHEV Kamera Keyless MOMS
2020 | 4 845 mil | Tumba
3 veckor
259 900 kr 207 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade P-HEV 190hk AWD B-Kamera Bluetooth Moms
2020 | 5 330 mil | Östersund
26 jan. 2024
259 900 kr 207 920 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee 3,0 CRD Diesel Automat
2012 | 16 452 mil | Örebro
22 apr. 2016
269 000 kr -
Jeep Compass 4xe PHEV 190hk LIMITED Pano Kamera Navi MOMS
2020 | 4 007 mil | Uppsala
3 veckor
269 800 kr 215 840 kr exkl. moms
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (150),
- Jeep Compass (100),
- Jeep Wrangler (92),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Avenger (54),
- Jeep Cherokee (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (565)
-
Jeep Grand Cherokee (150)
-
Jeep Compass (100)
-
Jeep Wrangler (92)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Askim