-
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Euro 5
2014 | 20 500 mil | Ljusdal
27 mars 2024
199 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD FULLUTRUSTAD/1ÅRSGARANTI
2014 | 18 200 mil | Karlstad
7 nov. 2023
209 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Kamera MoK Drag S/V-hjul
2017 | 11 460 mil | Umeå
3 veckor
299 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Pano Drag Navi Kamera SoV
2015 | 15 135 mil | Umeå
3 veckor
239 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Panorama Kamera Luftfjädr
2014 | 18 602 mil | Vellinge
1 vecka
179 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD SUMMIT FRÅN 2500KR
2017 | 8 000 mil | Solna
9 juni 2023
339 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Summit 1-ägare H/K Skinn Pano Skärmar
2015 | 13 800 mil | Sundsvall
1 vecka
249 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 SUMMIT PANORAMA KAMERA LUFTFJÄDRIN
2014 | 22 856 mil | Bålsta
3 veckor
169 500 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0V6 CRD 4WD 250HK OVERLAND P-VÄRM PANO
2014 | 13 425 mil | Kungsängen
2 veckor
239 700 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.6 290hk 4WD Model S Pano Navi B-Kamera
2018 | 15 048 mil | Sundsvall
28 maj 2024
344 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.6 V6 290HK S-Limited AWD Aut
2018 | 11 676 mil | Uppsala
19 apr. 2024
339 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.6 V6 295hk
2019 | 6 200 mil | Jönköping
9 apr. 2024
349 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.7 V6 213hk 4WD Automat
2007 | 17 200 mil | Mölnlycke
5 veckor
51 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.7 V6 4WD Nybes Nyservad B-Kamera 214hk
2010 | 17 600 mil | Eskilstuna
24 apr. 2024
99 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 4.0 4WD
1997 | 26 187 mil | Kumla
2 veckor
40 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 4WD 17000 Mil Toppskick!
2001 | 17 449 mil | Visby
6 maj 2024
79 429 kr -
Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 4WD,Nybesiktigad, Lågmil
1999 | 9 200 mil | Huddinge
17 maj 2024
129 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 5.7 V8 4WD Automat Drag 12900 mil 326hk
2006 | 12 945 mil | Västerås
4 veckor
119 000 kr -
Jeep Grand Cherokee L 3.6 V6 296HK Overland AWD Drag/Pano
2021 | 5 668 mil | Uppsala
2 veckor
695 000 kr 556 000 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee L 4WD Summit 6-Sits Massage Moms 294hk
2021 | 2 000 mil | Vendelsö
20 dec. 2023
789 000 kr 631 200 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee Limited S 3.0 V6 CRD 4WD 250hk SoV-hjul
2019 | 13 833 mil | Falun
25 mars 2024
369 000 kr -
Jeep Grand Cherokee Overland 3.0 V6 CRD 250hk "Dieselvärmare"
2018 | 16 100 mil | Umeå
7 maj 2024
319 000 kr 255 200 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 V8 468HK 4WD|BORLA|Drag|Panorama
2014 | 19 250 mil | Vallentuna
3 veckor
299 900 kr -
Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 V8 468HK AWD MBRP Sportavgas
2013 | 16 088 mil | Uppsala
3 veckor
329 900 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (150),
- Jeep Compass (100),
- Jeep Wrangler (92),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Avenger (54),
- Jeep Cherokee (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (565)
-
Jeep Grand Cherokee (150)
-
Jeep Compass (100)
-
Jeep Wrangler (92)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Askim