-
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4WD, Backkamera, Dragkrok 250hk
2016 | 11 305 mil | Kungälv
1 feb. 2024
269 900 kr -
Jeep Avenger Summit Electric 156hk BEV 400km 54kWh KAMPANJ
2023 | 50 mil | Landvetter
3 veckor
475 000 kr -
Jeep Gladiator 3.6 V6 4WD Automat 290hk
2021 | 500 mil | Lidköping
17 maj 2024
649 900 kr -
Jeep Cherokee 3.7 V6 4WD Automat 213hk / LÅGA MIL
2002 | 9 480 mil | Lindesberg
12 sep. 2023
69 900 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD Limited Panorama Beats Navi Keyless 170hk
2019 | 7 943 mil | Linköping
5 mars 2024
224 900 kr -
Jeep Compass 4xe 360-kamera Navi Carplay 190hk
2021 | 2 999 mil | Linköping
9 apr. 2024
317 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Euro 5
2014 | 20 500 mil | Ljusdal
27 mars 2024
199 000 kr -
Jeep Renegade 1.0 T3 LIMITED Manuell Backkamera 120hk
2019 | 7 774 mil | Malmö
5 dagar
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler 4.0 4WD 178 Hk
1992 | 16 700 mil | Morgongåva
28 maj 2024
109 000 kr -
Jeep Compass 4xe 240hk Kamera Rattvärm Skinn Navi MOMS
2020 | 5 296 mil | Malmö
8 maj 2024
314 800 kr 251 840 kr exkl. moms -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 4WD Limited Navi NY-BES 170hk Drag
2015 | 17 000 mil | Mölndal
24 maj 2024
149 999 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.7 V6 213hk 4WD Automat
2007 | 17 200 mil | Mölnlycke
5 veckor
51 000 kr -
Jeep Gladiator Rubicon 3.6 V6 4x4 290HK Fullutr 35" Diffspärr
2020 | 3 344 mil | Norrtälje
4 veckor
699 900 kr -
Jeep Patriot 2,4 4WD Automat
2008 | 19 640 mil | Nyköping
21 maj 2024
79 000 kr -
Jeep Cherokee 2,0 CRD 4WD AUT 170hk
2015 | 15 000 mil | Nora
4 jan. 2024
169 000 kr -
Jeep Wrangler 4XE Sahara / BRUTE Edition / SE SPEC / MOMS
2023 | 1 646 mil | Rosersberg
5 veckor
1 519 800 kr 1 215 840 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler 4XE Sahara HT / BRUTE Edition / SE SPEC / MOMS
2022 | 100 mil | Rosersberg
5 veckor
1 759 800 kr 1 407 840 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler 3.6 V6 4WD Sport/Automat/Nyservad&Besikt/284hk
2016 | 2 600 mil | Sala
15 maj 2024
388 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Edition 3.6 V6 4WD Euro 6/Auto/284hk
2016 | 7 600 mil | Sala
19 apr. 2024
398 000 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD LIMITED ATX Euro 6 170HK AUTO RATTVÄRME MM
2018 | 9 420 mil | Skarpnäck
5 mars 2024
179 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4WD Pano|Drag|Luft|GPS|Keyless
2014 | 14 311 mil | Skärholmen
30 maj 2024
209 900 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD Limited Edition 170hk
2018 | 7 300 mil | Sollentuna
Igår
179 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD SUMMIT FRÅN 2500KR
2017 | 8 000 mil | Solna
9 juni 2023
339 000 kr -
Jeep Renegade 4xe Plug-in Hybrid AWD SoV Hjul LED Keyless Kamera EU6
2021 | 6 252 mil | Spånga
3 veckor
249 500 kr 199 600 kr exkl. moms
![](/Content/MakeInfo/Logos/Jeep.jpg)
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (150),
- Jeep Compass (100),
- Jeep Wrangler (92),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Avenger (54),
- Jeep Cherokee (54),
- Se övriga modeller
![](/Content/MakeInfo/Logos/Jeep.jpg)
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (565)
-
Jeep Grand Cherokee (150)
-
Jeep Compass (100)
-
Jeep Wrangler (92)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Askim