-
Jeep Compass 1.4 4WD LIMITED, Adaptiv Farth, 19", 170 hk
2019 | 4 700 mil | Kungsbacka
Igår
234 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4X4/ LIMITED X! 1-ÄGARE/PANO/DRAG
2019 | 11 700 mil | Kungens Kurva
Igår
359 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.6 V6 295hk
2019 | 6 200 mil | Jönköping
9 apr. 2024
349 900 kr -
Jeep Grand Cherokee Limited S 3.0 V6 CRD 4WD 250hk SoV-hjul
2019 | 13 833 mil | Falun
25 mars 2024
369 000 kr -
Jeep Renegade LIMITED 120hk PRIVATLEASING 2999 kr
2019 | 5 440 mil | Varberg
4 apr. 2024
Privatleasing 2 999 kr/mån -
Jeep Renegade LIMITED 120 hk Adaptiv farthållare, Backkamera
2019 | 5 440 mil | Varberg
22 mars 2024
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 1.4 4WD Auto 170hk, GPS, Kamera, Panorama
2019 | 5 200 mil | Tranås
3 veckor
225 000 kr -
Jeep Renegade LIMITED 1.0 T3 120hk/ Keyless/Kamera/Addaptiv/
2019 | 3 677 mil | Karlskoga
6 dagar
179 900 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD Limited Panorama Beats Navi Keyless 170hk
2019 | 7 943 mil | Linköping
5 mars 2024
224 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4WD 250hk Summit Värmare/Pano/HK/Navi/Bkamera/Krok
2019 | 11 090 mil | Trelleborg
19 apr. 2024
348 500 kr 278 800 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 1.0 T3 LIMITED Manuell Backkamera 120hk
2019 | 7 774 mil | Malmö
5 dagar
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 1.0 GSE T3 120hk Limited Backkamera Carplay
2019 | 6 791 mil | Haninge
2 veckor
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 1.0 T3 / Rattvärme, CarPlay
2019 | 5 010 mil | Arlandastad
30 maj 2024
167 000 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD /Drag/Carplay/P-sensor
2019 | 5 438 mil | Kista
18 maj 2024
224 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 250hk 4WD S-LIMITED / 1 ÄGARE
2019 | 9 561 mil | Uddevalla
15 maj 2024
379 000 kr -
Jeep Renegade 1.3 T4 4WD / Panorama, CarPlay, Rattvärme
2019 | 4 900 mil | Arlandastad
4 dagar
252 000 kr -
Jeep Compass 2.0 VVT 4WD Backkamera
2019 | 10 153 mil | Haninge
5 dagar
199 900 kr -
Jeep Renegade T-GDi 150hk Limited Kamera Keyless Moms
2019 | 3 496 mil | Strängnäs
17 jan. 2024
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Jeep Compass *KAMPANJ/Limited/V-Hjul/AWD/Drag*
2019 | 7 459 mil | Värnamo
16 apr. 2024
208 800 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 V6 Rubicon 37" 290hk
2019 | 7 900 mil | Saltsjö-Boo
2 veckor
589 000 kr -
Jeep Grand Cherokee SRT Trackhawk 6,2 710HK
2019 | 4 400 mil | Hallsberg
21 juli 2023
899 000 kr -
Jeep Renegade 1.3 150HK AUTOMAT LIMITED SKINN BEATS NAVI
2019 | 5 122 mil | Söderhamn
30 maj 2024
249 900 kr -
Jeep Compass 4WD 170hk Limited Beats Kamera Navi Keyless
2019 | 4 554 mil | Tyresö
11 maj 2024
244 800 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD Limited Edition 170hk
2018 | 7 300 mil | Sollentuna
Igår
179 900 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (150),
- Jeep Compass (100),
- Jeep Wrangler (92),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Avenger (54),
- Jeep Cherokee (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (565)
-
Jeep Grand Cherokee (150)
-
Jeep Compass (100)
-
Jeep Wrangler (92)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Askim