-
Jeep Compass 1.4 4WD LIMITED ATX Euro 6 170HK AUTO RATTVÄRME MM
2018 | 9 420 mil | Skarpnäck
5 mars 2024
179 900 kr -
Jeep Wrangler 4.0 4WD Manuell Drag Cab Suflett Hardtop M-Värmare
2002 | 14 900 mil | Uppsala
2 veckor
179 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Panorama Kamera Luftfjädr
2014 | 18 602 mil | Vellinge
1 vecka
179 900 kr -
Jeep Cherokee Trailhawk 3.2 V6 Bensin 4WD Automat, 272hk
2014 | 15 740 mil | Borlänge
6 maj 2024
179 900 kr -
Jeep Renegade LIMITED 1.0 T3 120hk/ Keyless/Kamera/Addaptiv/
2019 | 3 677 mil | Karlskoga
6 dagar
179 900 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD LIMITED B-kamera/Keyless/Döda vinkel
2018 | 9 004 mil | Vallentuna
17 maj 2024
189 700 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 2.8 CRD 177HK Sahara AWD Aut Drag
2007 | 17 100 mil | Uppsala
4 apr. 2023
189 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.8 V6 4WD Cab HT Soltak 2 Ägare
2007 | 17 100 mil | Täby
20 maj 2024
189 900 kr -
Jeep Compass 2.0 VVT 4WD 170HK DRAGKROK PSENS RATTVÄRME
2018 | 8 798 mil | Kungsängen
8 mars 2024
194 700 kr -
Jeep Compass 1.4 170hk 4WD Auto Limited Drag 2års garanti
2018 | 11 262 mil | Bålsta
4 veckor
194 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Euro 5
2014 | 20 500 mil | Ljusdal
27 mars 2024
199 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara 2.8 4WD Ränta 6.99% Skinn Navi 200hk
2013 | 21 330 mil | Borlänge
12 feb. 2024
199 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4WD Automat 241hk fullutrustad
2012 | 15 400 mil | Åmål
16 aug. 2022
199 900 kr -
Jeep Compass 2.0 VVT 4WD Backkamera
2019 | 10 153 mil | Haninge
5 dagar
199 900 kr -
Jeep Compass *KAMPANJ/Limited/V-Hjul/AWD/Drag*
2019 | 7 459 mil | Värnamo
16 apr. 2024
208 800 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD Overland Pano Luft Värmare Alpine
2014 | 17 021 mil | Strängnäs
28 maj 2024
209 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4WD Pano|Drag|Luft|GPS|Keyless
2014 | 14 311 mil | Skärholmen
30 maj 2024
209 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD FULLUTRUSTAD/1ÅRSGARANTI
2014 | 18 200 mil | Karlstad
7 nov. 2023
209 900 kr -
Jeep Renegade 2.0 VVT 4WD TrailHawk | Lågmil | Nyser | 1 Ägare
2017 | 1 500 mil | Vaggeryd
3 dagar
219 700 kr -
Jeep Renegade T-GDi 150hk Limited Kamera Keyless Moms
2019 | 3 496 mil | Strängnäs
17 jan. 2024
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Summit Pano Luft H/K Drag
2015 | 16 914 mil | Skellefteå
3 veckor
224 800 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD /Drag/Carplay/P-sensor
2019 | 5 438 mil | Kista
18 maj 2024
224 900 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD Limited Panorama Beats Navi Keyless 170hk
2019 | 7 943 mil | Linköping
5 mars 2024
224 900 kr -
Jeep Compass 1.3 T-GDi Navi Drag Backkamera
2020 | 6 165 mil | Hisings Backa
1 vecka
224 900 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (150),
- Jeep Compass (100),
- Jeep Wrangler (92),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Avenger (54),
- Jeep Cherokee (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (565)
-
Jeep Grand Cherokee (150)
-
Jeep Compass (100)
-
Jeep Wrangler (92)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Askim