-
Jeep Renegade 1.4 Longitude Euro 6 140hk,4100 MIL
2015 | 4 100 mil | Huddinge
7 maj 2024
155 000 kr -
Jeep Cherokee 3.2 V6 4WD GPS SKINN DRAGKROK KEYLESS 272 HK
2014 | 13 901 mil | Hägersten
2 maj 2024
154 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Drag Overland 250hk
2015 | 14 755 mil | Järfälla
27 mars 2024
249 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.6 V6 295hk
2019 | 6 200 mil | Jönköping
9 apr. 2024
349 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 284Hk 4WD Pentastar M/K-Värmare
2017 | 21 000 mil | Jönköping
6 apr. 2024
279 900 kr -
Jeep Avenger Electric 156hk
2023 | Kalmar
15 sep. 2023
494 800 kr 395 840 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 V8 4WD 468 hk
2014 | 6 425 mil | Kalmar
7 mars 2024
419 000 kr -
Jeep Compass 4xe 240hk Aut Kamera Carplay Keyless Navi Skinn
2022 | 5 068 mil | Kalmar
26 mars 2024
319 900 kr 255 920 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler 4.0 4WD Höjd Offroad 178hk
1992 | 6 995 mil | Kalmar
7 maj 2024
139 000 kr -
Jeep Compass 4xe 240hk Aut Trailhawk Dragkrok Kamera Navi BT
2020 | 7 794 mil | Kalmar
20 mars 2024
278 900 kr 223 120 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4XE S PHEV 240hk Aut Drag Pano Nav Hifi
2020 | 5 750 mil | Kalmar
4 veckor
274 900 kr 219 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 1.4 4WD /Drag/Carplay/P-sensor
2019 | 5 438 mil | Kista
18 maj 2024
224 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 V6 4WD | Rubicon Recon | Drag
2018 | 7 433 mil | Knivsta
22 apr. 2024
499 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 4.0 4WD
1997 | 26 187 mil | Kumla
2 veckor
40 000 kr -
Jeep Patriot 2.0 CRD 4WD (140HK)
2008 | 35 000 mil | Kungsbacka
4 dagar
29 900 kr -
Jeep Renegade 1.6 E.torQ 110HK NIGHT EAGLE P-SENS NAVI BLUETOOTH
2018 | 6 505 mil | Kungsängen
1 juni 2024
154 700 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD 250HK TRAILHAWK DRAG NAV
2017 | 11 906 mil | Kungsängen
25 apr. 2024
289 700 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0V6 CRD 4WD 250HK OVERLAND P-VÄRM PANO
2014 | 13 425 mil | Kungsängen
2 veckor
239 700 kr -
Jeep Compass 2.0 VVT 4WD 170HK DRAGKROK PSENS RATTVÄRME
2018 | 8 798 mil | Kungsängen
8 mars 2024
194 700 kr -
Jeep Renegade 2.0CRD / 140HK / 4WD / LIMITED /S+V-HJUL/NYBES
2016 | 23 261 mil | Kungälv
23 maj 2024
114 900 kr -
Jeep Renegade LIMITED 1.0 T3 120hk/ Keyless/Kamera/Addaptiv/
2019 | 3 677 mil | Karlskoga
6 dagar
179 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD FULLUTRUSTAD/1ÅRSGARANTI
2014 | 18 200 mil | Karlstad
7 nov. 2023
209 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4X4/ LIMITED X! 1-ÄGARE/PANO/DRAG
2019 | 11 700 mil | Kungens Kurva
Igår
359 000 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD LIMITED, Adaptiv Farth, 19", 170 hk
2019 | 4 700 mil | Kungsbacka
Igår
234 900 kr
![](/Content/MakeInfo/Logos/Jeep.jpg)
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (150),
- Jeep Compass (100),
- Jeep Wrangler (92),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Avenger (54),
- Jeep Cherokee (54),
- Se övriga modeller
![](/Content/MakeInfo/Logos/Jeep.jpg)
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (565)
-
Jeep Grand Cherokee (150)
-
Jeep Compass (100)
-
Jeep Wrangler (92)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Askim