-
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Summit Pano Luft H/K Drag
2015 | 16 914 mil | Skellefteå
3 veckor
224 800 kr -
Jeep Wagoneer Grand Wagoneer Restored
1991 | 16 630 mil | Uppsala
3 veckor
625 000 kr -
Jeep Renegade 4xe 1.3 AWD PHEV Kamera Keyless MOMS
2020 | 4 845 mil | Tumba
3 veckor
259 900 kr 207 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Summit Electric 156hk BEV 400km 54kWh KAMPANJ
2023 | 50 mil | Landvetter
3 veckor
475 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Pano Drag Navi Kamera SoV
2015 | 15 135 mil | Umeå
3 veckor
239 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara 3.8 V6 4WD 199hk JK® Sv-såld
2009 | 14 320 mil | Uppsala
4 veckor
249 500 kr -
Jeep Compass 4XE S PHEV 240hk Aut Drag Pano Nav Hifi
2020 | 5 750 mil | Kalmar
4 veckor
274 900 kr 219 920 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee 5.7 V8 4WD Automat Drag 12900 mil 326hk
2006 | 12 945 mil | Västerås
4 veckor
119 000 kr -
Jeep Gladiator Rubicon 3.6 V6 4x4 290HK Fullutr 35" Diffspärr
2020 | 3 344 mil | Norrtälje
4 veckor
699 900 kr -
Jeep Compass Limited 170hk 4WD Automat
2018 | 6 676 mil | Umeå
4 veckor
229 000 kr -
Jeep Compass 1.4 170hk 4WD Auto Limited Drag 2års garanti
2018 | 11 262 mil | Bålsta
4 veckor
194 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.7 V6 213hk 4WD Automat
2007 | 17 200 mil | Mölnlycke
5 veckor
51 000 kr -
Jeep Wrangler 4XE Sahara / BRUTE Edition / SE SPEC / MOMS
2023 | 1 646 mil | Rosersberg
5 veckor
1 519 800 kr 1 215 840 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler 4XE Sahara HT / BRUTE Edition / SE SPEC / MOMS
2022 | 100 mil | Rosersberg
5 veckor
1 759 800 kr 1 407 840 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 1.6 E.torQ 110HK NIGHT EAGLE P-SENS NAVI BLUETOOTH
2018 | 6 505 mil | Kungsängen
1 juni 2024
154 700 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 250hk AWD Summit H/K Pano Navi
2015 | 9 231 mil | Göteborg
30 maj 2024
269 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD V6-250Hk4WD/Automat/Panorama/MVA
2014 | 22 600 mil | Skee
30 maj 2024
149 900 kr 119 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 2.0 CRD 4WD Limited 140hk Drag Navi Helskinn
2015 | 12 663 mil | Uppsala
30 maj 2024
129 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4WD Pano|Drag|Luft|GPS|Keyless
2014 | 14 311 mil | Skärholmen
30 maj 2024
209 900 kr -
Jeep Renegade 1.3 150HK AUTOMAT LIMITED SKINN BEATS NAVI
2019 | 5 122 mil | Söderhamn
30 maj 2024
249 900 kr -
Jeep Renegade 1.0 T3 / Rattvärme, CarPlay
2019 | 5 010 mil | Arlandastad
30 maj 2024
167 000 kr -
Jeep Wrangler eTorque 4WD 272hk Rubicon Alpine Skinn Drag
2018 | 7 413 mil | Västerås
30 maj 2024
462 600 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD Overland Pano Luft Värmare Alpine
2014 | 17 021 mil | Strängnäs
28 maj 2024
209 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.6 290hk 4WD Model S Pano Navi B-Kamera
2018 | 15 048 mil | Sundsvall
28 maj 2024
344 900 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (150),
- Jeep Compass (100),
- Jeep Wrangler (92),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Avenger (54),
- Jeep Cherokee (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (565)
-
Jeep Grand Cherokee (150)
-
Jeep Compass (100)
-
Jeep Wrangler (92)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Askim