-
Jeep Cherokee 2.4 4WD Aut 9-växlad 186hk Latitude Drag BT
2014 | 16 098 mil | Örebro
2 veckor
139 900 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 4WD Ny kamrem nyservad
2015 | 17 900 mil | Västerås
22 maj 2024
144 900 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 170 HK AUT 4WD PDC NYBES 0.51L/MIL 17"
2015 | 15 998 mil | Arlandastad
7 okt. 2023
144 900 kr -
Jeep Wrangler 4.0 4WD Automat Drag Ny lackad 183hk
1997 | 17 626 mil | Västerås
3 veckor
145 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD V6-250Hk4WD/Automat/Panorama/MVA
2014 | 22 600 mil | Skee
30 maj 2024
149 900 kr 119 920 kr exkl. moms -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 4WD Limited Navi NY-BES 170hk Drag
2015 | 17 000 mil | Mölndal
24 maj 2024
149 999 kr -
Jeep Renegade 1.6 E.torQ 110HK NIGHT EAGLE P-SENS NAVI BLUETOOTH
2018 | 6 505 mil | Kungsängen
1 juni 2024
154 700 kr -
Jeep Cherokee 3.2 V6 4WD GPS SKINN DRAGKROK KEYLESS 272 HK
2014 | 13 901 mil | Hägersten
2 maj 2024
154 900 kr -
Jeep Renegade 1.4 Longitude Euro 6 140hk,4100 MIL
2015 | 4 100 mil | Huddinge
7 maj 2024
155 000 kr -
Jeep Renegade 1.6 E.torQ 110hk Night Eagle Navi Sensorer
2017 | 6 284 mil | Strängnäs
6 dagar
159 800 kr -
Jeep Cherokee 2.0 CRD 4WD Dragkrok P-Sensorer 2 026kr/mån
2015 | 11 100 mil | Göteborg
23 maj 2024
159 900 kr -
Jeep Renegade Night Eagle I GPS I Keyless I Sensorer
2017 | 6 675 mil | Helsingborg
9 apr. 2024
159 900 kr -
Jeep Renegade 1.0 T3 LIMITED Manuell Backkamera 120hk
2019 | 7 774 mil | Malmö
5 dagar
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 1.0 GSE T3 120hk Limited Backkamera Carplay
2019 | 6 791 mil | Haninge
2 veckor
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Jeep Cherokee 4WD 170hk Business Sensorer Rattvärme Välserv
2014 | 14 749 mil | Göteborg
26 apr. 2024
161 900 kr -
Jeep Renegade 1.0 T3 / Rattvärme, CarPlay
2019 | 5 010 mil | Arlandastad
30 maj 2024
167 000 kr -
Jeep Cherokee 2,0 CRD 4WD AUT 170hk
2015 | 15 000 mil | Nora
4 jan. 2024
169 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 SUMMIT PANORAMA KAMERA LUFTFJÄDRIN
2014 | 22 856 mil | Bålsta
3 veckor
169 500 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Euro 5
2011 | 14 316 mil | Borås
15 feb. 2024
169 900 kr -
Jeep Cherokee 2.2 CRD 200HK AUT AWD PDC NAVI VÄRMARE 18"
2016 | 13 700 mil | Arlandastad
24 maj 2024
174 900 kr -
Jeep Wrangler 3.8 V6 4WD Unlimited Sahara Aut Drag Motorvärmare Svensksåld
2008 | 21 251 mil | Danderyd
2 veckor
179 000 kr -
Jeep Renegade 4WD 140hk Limited Värmare Kamera Navi Drag
2016 | 3 339 mil | Uppsala
5 dagar
179 800 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD Limited Edition 170hk
2018 | 7 300 mil | Sollentuna
Igår
179 900 kr -
Jeep Renegade LIMITED 120 hk Adaptiv farthållare, Backkamera
2019 | 5 440 mil | Varberg
22 mars 2024
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (150),
- Jeep Compass (100),
- Jeep Wrangler (92),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Avenger (54),
- Jeep Cherokee (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (565)
-
Jeep Grand Cherokee (150)
-
Jeep Compass (100)
-
Jeep Wrangler (92)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Askim