-
Jeep Cherokee 2.0 CRD 4WD Dragkrok P-Sensorer 2 026kr/mån
2015 | 11 100 mil | Göteborg
23 maj 2024
159 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 V6 4WD 284hk X Edition Värm Drag
2015 | 9 523 mil | Göteborg
3 veckor
399 800 kr -
Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 V8 4WD 468hk Pano Elstol Kamera
2014 | 10 837 mil | Göteborg
25 mars 2024
392 800 kr -
Jeep Cherokee 4WD 170hk Business Sensorer Rattvärme Välserv
2014 | 14 749 mil | Göteborg
26 apr. 2024
161 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 V6 4WD 284hk Rubicon Värm Drag
2016 | 13 625 mil | Göteborg
2 veckor
364 800 kr -
Jeep Grand Cherokee SRT Trackhawk 6,2 710HK
2019 | 4 400 mil | Hallsberg
21 juli 2023
899 000 kr -
Jeep Renegade S PHEV 1.3 240hk 4xe Vinterhjul
2020 | 4 540 mil | Haninge
Igår
Privatleasing 299 900 kr/mån -
Jeep Renegade 4xe 240HK TRAILHAWK PHEV 1ÄGARE MOMSBIL (HM)
2020 | 7 400 mil | Haninge
23 maj 2024
279 900 kr 223 920 kr exkl. moms -
Jeep Cherokee 3.2 V6 4x4 TRAILHAWK
2014 | 20 930 mil | Haninge
22 jan. 2024
139 900 kr -
Jeep Renegade 1.0 GSE T3 120hk Limited Backkamera Carplay
2019 | 6 791 mil | Haninge
2 veckor
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 2.0 VVT 4WD Backkamera
2019 | 10 153 mil | Haninge
5 dagar
199 900 kr -
Jeep Compass 1.3 T-GDi Navi Drag Backkamera
2020 | 6 165 mil | Hisings Backa
1 vecka
224 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Overland 2.0 eTorque 4WD / SE SPEC
2020 | 2 300 mil | Helsingborg
Igår
629 000 kr -
Jeep Renegade Night Eagle I GPS I Keyless I Sensorer
2017 | 6 675 mil | Helsingborg
9 apr. 2024
159 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 4XE I El/Bensin I Moms
2021 | 6 880 mil | Helsingborg
18 apr. 2024
649 000 kr 519 200 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4xe S PHEV 1.3 AT 240 HK
2022 | 300 mil | Helsingborg
13 okt. 2023
459 900 kr 367 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4xe S PHEV 1.3 AT 240 HK
2022 | 0 mil | Helsingborg
13 okt. 2023
459 900 kr 367 920 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler 4xe Sahara PHEV ATX 380 HK
2022 | 200 mil | Helsingborg
12 juli 2023
749 900 kr 599 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 4xe S PHEV - 1.3 AT 240 hk
2022 | 600 mil | Helsingborg
11 juli 2023
430 900 kr 344 720 kr exkl. moms -
Jeep Compass 4xe S PHEV 1.3 AT 240 HK
2022 | 0 mil | Helsingborg
13 okt. 2023
459 900 kr 367 920 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Electric SUMMIT 156HK 54kWh
2023 | 0 mil | Helsingborg
1 feb. 2024
414 800 kr 331 840 kr exkl. moms -
Jeep Avenger Electric SUMMIT 156HK 54kWh
2023 | 200 mil | Helsingborg
13 sep. 2023
414 800 kr 331 840 kr exkl. moms -
Jeep Cherokee 5-dörrar 4.0 4WD Automat 193hk-Ny besiktigad,Ac
1999 | 22 700 mil | Huddinge
5 sep. 2023
69 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 4WD,Nybesiktigad, Lågmil
1999 | 9 200 mil | Huddinge
17 maj 2024
129 000 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (150),
- Jeep Compass (100),
- Jeep Wrangler (92),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Avenger (54),
- Jeep Cherokee (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (565)
-
Jeep Grand Cherokee (150)
-
Jeep Compass (100)
-
Jeep Wrangler (92)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Askim