-
Jeep Wrangler Rubicon Unlimited 4xe Plug-in hybrid Dragkrok
2021 | 4 548 mil | Stockholm
2 veckor
749 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara 2.8 4WD Hardtop Drag
2012 | 12 779 mil | Uppsala
2 veckor
249 000 kr -
Jeep Wrangler 3.8 V6 4WD Unlimited Sahara Aut Drag Motorvärmare Svensksåld
2008 | 21 251 mil | Danderyd
2 veckor
179 000 kr -
Jeep Grand Cherokee L 3.6 V6 296HK Overland AWD Drag/Pano
2021 | 5 668 mil | Uppsala
2 veckor
695 000 kr 556 000 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 1.0 GSE T3 120hk Limited Backkamera Carplay
2019 | 6 791 mil | Haninge
2 veckor
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Jeep Grand Cherokee 3.0V6 CRD 4WD 250HK OVERLAND P-VÄRM PANO
2014 | 13 425 mil | Kungsängen
2 veckor
239 700 kr -
Jeep Wrangler 4.0 4WD Manuell Drag Cab Suflett Hardtop M-Värmare
2002 | 14 900 mil | Uppsala
2 veckor
179 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.8 V6 Sahara AWD Aut Motorv/Drag
2008 | 19 700 mil | Uppsala
2 veckor
229 900 kr -
Jeep Cherokee 2.4 4WD Aut 9-växlad 186hk Latitude Drag BT
2014 | 16 098 mil | Örebro
2 veckor
139 900 kr -
Jeep Renegade PHEV S 1.3 240hk Automat 4WD
2022 | 0 mil | Täby
2 veckor
419 900 kr 335 920 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 V6 Rubicon 37" 290hk
2019 | 7 900 mil | Saltsjö-Boo
2 veckor
589 000 kr -
Jeep Grand Cherokee 4.0 4WD
1997 | 26 187 mil | Kumla
2 veckor
40 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 V6 4WD 284hk Rubicon Värm Drag
2016 | 13 625 mil | Göteborg
2 veckor
364 800 kr -
Jeep Wrangler 4.0 4WD Automat Drag Ny lackad 183hk
1997 | 17 626 mil | Västerås
3 veckor
145 000 kr -
Jeep Compass 2.4 4WD automat
2011 | 13 525 mil | Sundbyberg
3 veckor
109 900 kr -
Jeep Renegade 4xe Plug-in Hybrid AWD SoV Hjul LED Keyless Kamera EU6
2021 | 6 252 mil | Spånga
3 veckor
249 500 kr 199 600 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler 2.8 4WD Navi Backkamera Softtop Euro 5
2014 | 6 300 mil | August Barks Gata 23A
3 veckor
429 900 kr -
Jeep Compass 4xe PHEV 190hk LIMITED Pano Kamera Navi MOMS
2020 | 4 007 mil | Uppsala
3 veckor
269 800 kr 215 840 kr exkl. moms -
Jeep Wrangler Unlimited 3.6 V6 4WD 284hk X Edition Värm Drag
2015 | 9 523 mil | Göteborg
3 veckor
399 800 kr -
Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 V8 468HK 4WD|BORLA|Drag|Panorama
2014 | 19 250 mil | Vallentuna
3 veckor
299 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Kamera MoK Drag S/V-hjul
2017 | 11 460 mil | Umeå
3 veckor
299 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 SUMMIT PANORAMA KAMERA LUFTFJÄDRIN
2014 | 22 856 mil | Bålsta
3 veckor
169 500 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD Auto 170hk, GPS, Kamera, Panorama
2019 | 5 200 mil | Tranås
3 veckor
225 000 kr -
Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 V8 468HK AWD MBRP Sportavgas
2013 | 16 088 mil | Uppsala
3 veckor
329 900 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (150),
- Jeep Compass (100),
- Jeep Wrangler (92),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Avenger (54),
- Jeep Cherokee (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (565)
-
Jeep Grand Cherokee (150)
-
Jeep Compass (100)
-
Jeep Wrangler (92)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Askim