-
Jeep Wrangler Unlimited 3.8 V6 Sahara 4WD 2-ägare Soft/Hard-top 199hk
2011 | 11 196 mil | Uppsala
Igår
279 900 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD Limited Edition 170hk
2018 | 7 300 mil | Sollentuna
Igår
179 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 2.8 CRD 4WD Sahara Navi Drag
2015 | 13 165 mil | Stora Höga
Igår
299 900 kr -
Jeep Wrangler 4.0 4WD Drag Svenssåld
2000 | 7 896 mil | Borås
Igår
239 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Overland 2.0 eTorque 4WD / SE SPEC
2020 | 2 300 mil | Helsingborg
Igår
629 000 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Rubicon 2.0 eTorque 4WD 272hk
2020 | 1 500 mil | Upplands Väsby
Igår
599 000 kr -
Jeep Compass 1.4 4WD LIMITED, Adaptiv Farth, 19", 170 hk
2019 | 4 700 mil | Kungsbacka
Igår
234 900 kr -
Jeep Renegade S PHEV 1.3 240hk 4xe Vinterhjul
2020 | 4 540 mil | Haninge
Igår
Privatleasing 299 900 kr/mån -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 4X4/ LIMITED X! 1-ÄGARE/PANO/DRAG
2019 | 11 700 mil | Kungens Kurva
Igår
359 000 kr -
Jeep Grand Cherokee V6 4WD 250hk Overland Pano Luft Dragkrok
2015 | 15 646 mil | Strängnäs
2 dagar
239 800 kr -
Jeep Renegade 2.0 VVT 4WD TrailHawk | Lågmil | Nyser | 1 Ägare
2017 | 1 500 mil | Vaggeryd
3 dagar
219 700 kr -
Jeep Wrangler Unlimited 4WD 272hk Sahara Kamera Skinn Drag
2018 | 7 318 mil | Tyresö
4 dagar
449 800 kr -
Jeep Renegade 1.3 T4 4WD / Panorama, CarPlay, Rattvärme
2019 | 4 900 mil | Arlandastad
4 dagar
252 000 kr -
Jeep Patriot 2.0 CRD 4WD (140HK)
2008 | 35 000 mil | Kungsbacka
4 dagar
29 900 kr -
Jeep Wrangler Unlimited Sahara PHEV 4xe 380hk Sky-one CAB
2021 | 1 600 mil | Stockholm
5 dagar
729 900 kr 583 920 kr exkl. moms -
Jeep Compass 2.0 VVT 4WD Backkamera
2019 | 10 153 mil | Haninge
5 dagar
199 900 kr -
Jeep Renegade 4WD 140hk Limited Värmare Kamera Navi Drag
2016 | 3 339 mil | Uppsala
5 dagar
179 800 kr -
Jeep Renegade 1.0 T3 LIMITED Manuell Backkamera 120hk
2019 | 7 774 mil | Malmö
5 dagar
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Jeep Renegade 1.4 Limited / V-hjul / Nybesiktigad
2015 | 14 120 mil | Borås
5 dagar
119 900 kr -
Jeep Renegade LIMITED 1.0 T3 120hk/ Keyless/Kamera/Addaptiv/
2019 | 3 677 mil | Karlskoga
6 dagar
179 900 kr -
Jeep Renegade 1.6 E.torQ 110hk Night Eagle Navi Sensorer
2017 | 6 284 mil | Strängnäs
6 dagar
159 800 kr -
Jeep Compass 1.3 T-GDi Navi Drag Backkamera
2020 | 6 165 mil | Hisings Backa
1 vecka
224 900 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Summit 1-ägare H/K Skinn Pano Skärmar
2015 | 13 800 mil | Sundsvall
1 vecka
249 800 kr -
Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 CRD 4WD Panorama Kamera Luftfjädr
2014 | 18 602 mil | Vellinge
1 vecka
179 900 kr
Jeep bilar
Vanligaste modellerna:- Jeep Grand Cherokee (150),
- Jeep Compass (100),
- Jeep Wrangler (92),
- Jeep Renegade (74),
- Jeep Avenger (54),
- Jeep Cherokee (54),
- Se övriga modeller
Jeep är ett bilmärke tillhörande Chrysler Corporation med fokus uteslutande på terrängbilar och SUV, Sport Utility Vehicle. Ordet jeep har blivit ett varumärkesord för en viss typ av terränggående bil – även om endast Jeep äger rättigheterna till namnet. Modeller såsom Land Rover och Chevrolet Blazer brukar kallas för jeepar. Jeeps klassiska fordon är roten till explosionen av SUV-modellerna under 80-talet. Några populära modeller är bland andra Jeep Wrangler och Jeep Cherokee. Wrangler är en ikon inom segmentet terrängbilar och har under 70 år uppdaterats med tekniska innovationer för att klara av både offroadkörning och stadskörning. Bilmodellen Grand Cherokee, skapad ur föregångaren Cherokee XJ är en SUV i mellanklass som tar sig an alla väglag och som gillar att bli utmanad.
Eugene the Jeep
Efter andra världskriget var tillverkaren Willys ensam om att producera jeepar, vilket gav företaget rättigheterna till namnet Jeep. 1941 producerades den första jeepen i konsumentupplaga och efter det har varumärket haft många ägare.
Att ordet ”jeep” kom till av ett misstag i artikuleringen är en av många berättelser om namnets födelse. Historien lyder att fordonen var signerade ”GP” för General Purpose” men att många i sitt uttal slarvade med betoningen vilket fick det att låta som Jeep. Då fordonet först var i militär ägo ansågs det högst osannolikt att bilarna skulle vara för allmän användning. Den mest troliga historien är att namnet kommer från en karaktär ur serien Karl-Alfred vid namn Eugene the Jeep. Eugene the Jeep var en karaktär som både kunde gå genom väggar och flyga. Då soldaterna var imponerade av militärens fordon och vad det kunde åstadkomma döpte de helt enkelt bilen till den fiktiva karaktären.
Jeep – ett känt varumärke
Ordet jeep är synonymt med en viss typ av fordon och har vuxit sig allt starkare med åren. Utöver Coca Cola är varumärket Jeep det mest kända över hela världen. Den klassiska fronten på en Jeep sägs även ligga på andra plats på igenkänningsfaktor, under Musse Pigg.
Modeller av Jeep (565)
-
Jeep Grand Cherokee (150)
-
Jeep Compass (100)
-
Jeep Wrangler (92)
-
Jeep Renegade (74)
-
Jeep Avenger (54)
-
Jeep Cherokee (54)
-
Jeep Wrangler Unlimited (22)
-
Jeep Patriot (10)
-
Jeep Gladiator (6)
-
Jeep Wagoneer (2)
-
Jeep Liberty (1)
Hitta en Jeep till salu i din stad
-
Jeep i Sundsvall
-
Jeep i Göteborg
-
Jeep i Kalmar
-
Jeep i Stockholm
-
Jeep i Arlandastad
-
Jeep i Östersund
-
Jeep i Lund
-
Jeep i Skövde
-
Jeep i Luleå
-
Jeep i Uddevalla
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Kungsbacka
-
Jeep i Varberg
-
Jeep i Hisings Backa
-
Jeep i Örebro
-
Jeep i Gävle
-
Jeep i Karlskrona
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Umeå
-
Jeep i Helsingborg
-
Jeep i Linköping
-
Jeep i Ängelholm
-
Jeep i Södertälje
-
Jeep i Eslöv
-
Jeep i Sollentuna
-
Jeep i Västra Frölunda
-
Jeep i Borlänge
-
Jeep i Eskilstuna
-
Jeep i Nyköping
-
Jeep i Åkersberga
-
Jeep i Lidköping
-
Jeep i Värnamo
-
Jeep i Kristianstad
-
Jeep i Hisings Kärra
-
Jeep i Trollhättan
-
Jeep i Alingsås
-
Jeep i Kungsängen
-
Jeep i Falun
-
Jeep i Bromma
-
Jeep i Falkenberg
-
Jeep i Tingsryd
-
Jeep i Handen
-
Jeep i Danderyd
-
Jeep i Skellefteå
-
Jeep i Strängnäs
-
Jeep i Värmdö
-
Jeep i Vänersborg
-
Jeep i Spånga
-
Jeep i Enköping
-
Jeep i Vallentuna
-
Jeep i Vimmerby
-
Jeep i Norrtälje
-
Jeep i Kungälv
-
Jeep i Upplands Väsby
-
Jeep i Norsborg
-
Jeep i Skärholmen
-
Jeep i Tyresö
-
Jeep i Albyberg
-
Jeep i Knivsta
-
Jeep i Solna
-
Jeep i Trelleborg
-
Jeep i Järfälla
-
Jeep i Kista
-
Jeep i Nacka
-
Jeep i Hässleholm
-
Jeep i Ystad
-
Jeep i Västerås
-
Jeep i Laholm
-
Jeep i Nybro
-
Jeep i Avesta
-
Jeep i Vetlanda
-
Jeep i Saltsjö-Boo
-
Jeep i Hörby
-
Jeep i Motala
-
Jeep i Askim