NÀr Jaguar lade ner sin fabrikssatsning i Le Mans hade de drös halvfÀrdiga tÀvlingsbilar över. Av dem blev det Jaguar XKSS. Nu tar Jaguar upp tillverkningen igen.
Förr var det inte lika komplicerat med krocksĂ€kerhet, utslĂ€ppskrav och certifieringar av olika slag. SĂ„ nĂ€r Jaguar hade vunnit fĂ€rdigt i Le Mans med sin revolutionerande monocoquekonstruktion D-Type efter 1956 Ă„rs sĂ€song â privatteam fortsatte vinnandet i flera Ă„r till â tog man de kvarvarande bilarna och bitarna, lade till en dörr Ă„t passageraren, en vindruta och nĂ„gra kromlister. Jo, en sorglig trasa till sufflett hörde ocksĂ„ till förĂ€ndringarna. Och sĂ„ fick man en modell till pĂ„ programmet.
Inte vilken modell som helst heller, utan tekniken var rakt igenom den samma som i tÀvlingsbilarna. Det Àr som om Audi hade börjat sÀlja R18 e-tron med registreringsplÄtar och IsofixfÀsten.

â GĂ„r den att fĂ„ med automatlĂ„da och dragkrok?
NÀr sedan Steve McQueen brukade synas bakom ratten i sin XKSS fick modellen kultstatus. TyvÀrr lyckades Jaguar bara skicka ut 16 exemplar till vÀrlden innan fabriken pÄ Browns Lane brann ner och de sista nio bilarna försvann i lÄgorna.
Men det betyder att det fanns nio oanvÀnda chassinummer kvar i fabrikens annaler och det Àr de nio bilarna som nu ska byggas. Genom att anvÀnda bÄde ursprungliga konstruktionsritningar och modern scanningsteknik av befintliga bilar har ingenjörsstaben hos Jaguar Classic, divisionen som ansvarar för klassiska vagnar, byggt upp ett komplett produktionsunderlag.
Den nya seriens bilar ska vara specificerade exakt som 1957 Ärs modell. Karosserna handknackas ur magnesiumlegerad plÄt och ramarna bronssvetsas precis som förr. Motorerna, raka 3,4-liters raka sexor, har nytillverkade gjutjÀrnsblock, topplock och Weberförgasare.

Robotfri tillverkning.
OcksÄ i kabinen Àr den nya Jaguar XKSS trogen originalet, med specialtillverkad ratt, mÀssingsreglage och Smithsinstrument i originalutförande. Den enda skillnaden som Jaguar nÀmner Àr en mer krocksÀker bensintank.
Varje bil tar 10.000 mantimmar att tillverka och de kommer att sĂ€ljas för â hĂ„ll i dig nu â drygt 10 miljoner kronor styck. Trots det Ă€r alla nio bilar redan bestĂ€llda och bokade.
Foto: Jaguar, Audi
redaktoren@bytbil.com