-
Renault Scénic 2.0 Expression Automat Besiktigad Comfort
2003 | 15 500 mil | Örebro
4 min
19 900 kr -
Renault Clio 1.5 dCi Euro 6 NY BES GPS
2018 | 18 201 mil | Norrköping
Just nu
59 000 kr 47 200 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d II | Motorvärmare
2021 | 2 793 mil | Västerås
Just nu
144 500 kr 115 600 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1,5 dCi 110hk Zen EDC 4x2
2018 | 4 958 mil | Västerås
Just nu
179 500 kr 143 600 kr exkl. moms -
Renault Clio 1.3 TCe 130hk Intens Style Värmare Navi Kamera
2020 | 1 944 mil | Linköping
33 min
198 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk Energy Bass Navi Sensorer Välserv
2014 | 8 857 mil | Tyresö
39 min
88 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.2 TCe Drag M-värmare Nyservad 101hk
2018 | 12 730 mil | Västerås
Just nu
109 800 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Navigation Euro 6
2016 | 9 000 mil | Karlstad
Just nu
93 000 kr -
Renault Zoe 41 kWh R90 INTENS Navi B-Kamera Batterihyra
2018 | 5 725 mil | Upplands Väsby
1 timme
114 700 kr -
Renault Clio Sport Tourer 1.2 TCe Panorama Ny-besiktigad EKO
2012 | 17 000 mil | Limhamn
1 timme
44 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe 90hk Svensksåld
2017 | 3 995 mil | Ängelholm
Just nu
119 900 kr -
Renault Grand Scénic 1.5 dCi DCT Bose Edition 7-sits Kamera
2015 | 19 510 mil | Skövde
Just nu
89 000 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 dCi Auto Ny-Servad 6400-MIL
2017 | 6 400 mil | Limhamn
Just nu
169 000 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe NAVI P-sensorer Keyless
2019 | 5 400 mil | Växjö
1 timme
124 900 kr -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
Just nu
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
Just nu
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
Just nu
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Clio V E-TECH 140 Intens 5-d
2021 | 4 567 mil | Linköping
Just nu
199 800 kr 159 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe 92 hk 41 kWh Life batterihyra
2019 | 6 896 mil | Linköping
Just nu
169 800 kr 135 840 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Norrköping
Just nu
254 900 kr 203 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 kWh Intens Batteriköp III
2022 | 2 765 mil | Hässleholm
Just nu
219 000 kr 175 200 kr exkl. moms -
Renault Laguna Sedan 2.0 välv
2008 | 19 500 mil | 46241
Just nu
32 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 6
2019 | 6 800 mil | Säffle
1 timme
109 900 kr -
Renault Zoe PhII 52 kWh Intens batteriköp
2021 | 3 040 mil | Örebro
1 timme
214 800 kr 171 840 kr exkl. moms
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1500),
- Renault Mégane (1046),
- Renault Captur (725),
- Renault Zoe (381),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (230),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5103)
-
Renault Clio (1500)
-
Renault Mégane (1046)
-
Renault Captur (725)
-
Renault Zoe (381)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (230)
-
Renault Kadjar (150)
-
Renault Grand Scénic (119)
-
Renault Arkana (116)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (110)
-
Renault trafic (75)
-
Renault Talisman (70)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (49)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Lund
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Varberg
-
Renault i Örebro
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Linköping
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Enköping
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Solna
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Nacka
-
Renault i Spånga
-
Renault i Ystad
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Västerås
-
Renault i Laholm
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Nybro
-
Renault i Rosersberg
-
Renault i Staffanstorp