-
Renault 5 R5 Turbo Serie 1
1981 | 6 500 mil | Ystad
3 veckor
1 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh
2018 | 2 354 mil | Karlstad
29 apr. 2024
125 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh
2019 | 2 345 mil | Karlstad
29 apr. 2024
125 kr -
Renault Zoe R240
2016 | 6 434 mil | Karlstad
6 dagar
1 000 kr -
Renault Trafic MINIBUSS UTHYRES!!!!
2014 | 9 000 mil | Ängelholm
3 jan. 2018
1 395 kr -
Renault Trafic Minibuss UTHYRES!!
2014 | 9 000 mil | Ängelholm
20 dec. 2017
1 395 kr -
Renault Zoe 109hk Intens 41 kWh Aut / Backkamera / PDC Bak / Nav / Keyless
2019 | 4 625 mil | Täby
5 dagar
Privatleasing 2 495 kr/mån -
Renault Zoe 109hk Intens 41 kWh Aut / Backkamera / PDC Bak / Nav / Keyless
2019 | 4 625 mil | Täby
5 dagar
Privatleasing 2 495 kr/mån -
Renault Clio från 2890kr/mån
2024 | Kalmar
3 veckor
Privatleasing 2 890 kr/mån -
Renault Clio EVOLUTION TCe 90 **Privatleasing 2.890kr/mån**
2024 | 0 mil | Eskilstuna
25 mars 2024
Privatleasing 2 890 kr/mån -
Renault Captur Equilibre Tce 90hk
2023 | Norrköping
11 maj 2023
Privatleasing 2 989 kr/mån -
Renault Clio TCe 90 Equilibre 5-d
2023 | 1 mil | Älmhult
25 aug. 2023
Privatleasing 2 990 kr/mån -
Renault Captur TCe 90 Zen II / Lagerbil /
2022 | 1 mil | Älmhult
25 aug. 2023
Privatleasing 2 990 kr/mån -
Renault Clio EVOLUTION TCe 90 1.0 90hk / Backkamera
2024 | 1 mil | Eskilstuna
5 veckor
Privatleasing 3 110 kr/mån -
Renault Captur *lagerkampanj* TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 1 mil | Örebro
1 timme
Privatleasing 3 290 kr/mån -
Renault Mégane Equilibre Tce 140 " KAMPANJBIL 2024"
2023 | Kalmar
28 jan. 2023
Privatleasing 3 340 kr/mån -
Renault Austral Evolution 160kh mildhybrid Privatleasing
2024 | 0 mil | Älmhult
29 apr. 2024
Privatleasing 3 490 kr/mån -
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC
2023 | 1 mil | Älmhult
25 aug. 2023
Privatleasing 3 490 kr/mån -
Renault Austral Mildhybrid från 3490kr/mån
2024 | Kalmar
3 veckor
Privatleasing 3 490 kr/mån -
Renault Mégane Sporttourer Equilibre Tce 140
2023 | Norrköping
11 maj 2023
Privatleasing 3 589 kr/mån -
29 apr. 2024
Privatleasing 3 690 kr/mån -
29 apr. 2024
Privatleasing 3 690 kr/mån -
Renault Austral 160hk mildhybrid Techno*Privatleasing
2023 | Hudiksvall
29 apr. 2024
Privatleasing 3 690 kr/mån -
Renault Austral 160hk mildhybrid Techno*Privatleasing
2023 | Norrtälje
29 apr. 2024
Privatleasing 3 690 kr/mån
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1494),
- Renault Mégane (1050),
- Renault Captur (724),
- Renault Zoe (383),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5103)
-
Renault Clio (1494)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (383)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Spånga
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Västerås
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vellinge