-
Renault Zoe R110 52 kWh 109hk Zen Batterihyra Psensorer
2020 | 5 253 mil | Norsborg
3 dagar
149 700 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe GPF EDC 140hk/NYINKOMMEN BIL
2019 | 4 402 mil | Mölltorp
3 dagar
199 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk Navigation Farthållare Välservad
2018 | 4 577 mil | Linköping
3 dagar
119 800 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 3 465 mil | Eskilstuna
3 dagar
209 000 kr 167 200 kr exkl. moms -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2007 | 26 503 mil | Haninge
3 dagar
22 900 kr -
Renault Kadjar 1.6 dCi 4WD 130hk Bose Edition Kamera Drag
2016 | 14 223 mil | Örebro
3 dagar
144 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC Euro 6 (118hk) M-värmare / Navi
2016 | 14 300 mil | Karlstad
3 dagar
109 900 kr -
Renault Scénic 1.5 dCi DCT LIMITED Euro 6 /Kamrem bytt/Navi
2016 | 13 454 mil | Lidköping
3 dagar
89 900 kr -
Renault Clio 1.2 TCe EDC, 118hk GT Aut Navi Drag Värmare
2018 | 5 940 mil | Örebro
4 dagar
159 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 E85
2010 | 14 000 mil | Falköping
4 dagar
49 500 kr -
Renault Clio 1.0 TCe 90hk Automat | Backkamera |
2023 | 853 mil | Kungsängen
4 dagar
194 900 kr -
Renault Clio 1.2 toppskick/påkostad byte/avbet 344kr/mån
2000 | 11 600 mil | Tibro
4 dagar
19 900 kr -
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh/220hk
2024 | 0 mil | Norrtälje
4 dagar
489 900 kr 391 920 kr exkl. moms -
Renault Austral E-TECH 200 Techno A
2024 | 0 mil | Norrtälje
4 dagar
434 900 kr 347 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane ST 1.5 dCi Zen 110hk Navi Drag PDC Citypkt
2018 | 12 746 mil | Malmö
4 dagar
129 900 kr 103 920 kr exkl. moms -
Renault Talisman Grandtour 1.5 P-assistans Handsfree Akustik
2017 | 9 052 mil | Kungsbacka
4 dagar
149 900 kr -
Renault Mégane 1.3 TCe BOSE B-Kam Navi Dragk 140hk
2019 | 3 851 mil | Kungsbacka
4 dagar
164 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.4 TCe 130hk Navi Sensorer Välserv
2011 | 9 996 mil | Strängnäs
4 dagar
78 800 kr -
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh/220hk
2023 | 3 160 mil | Växjö
4 dagar
369 000 kr 295 200 kr exkl. moms -
Renault Clio 1.5 dCi 90hk Expression Värmare Välservad
2016 | 9 402 mil | Strängnäs
4 dagar
108 900 kr -
Renault Clio |5-dörrars |Halvkombi |1.2 |Euro 5|
2012 | 15 500 mil | Lomma
4 dagar
44 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 E85 Ny kamrem
2010 | 12 900 mil | Säter
4 dagar
44 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe Navi/GPS S/V
2014 | 11 119 mil | Norrköping
4 dagar
94 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d II
2021 | 4 290 mil | Segeltorp
4 dagar
145 000 kr 116 000 kr exkl. moms
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1496),
- Renault Mégane (1051),
- Renault Captur (724),
- Renault Zoe (382),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5104)
-
Renault Clio (1496)
-
Renault Mégane (1051)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (382)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (71)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Spånga
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Västerås
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vellinge