-
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6 90hk GPS Farthållare PDC Fin
2016 | 14 200 mil | Olofström
20 jan. 2024
107 000 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6/4300 mil/GPS
2019 | 4 300 mil | Arlandastad
5 dagar
144 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6| Nav i| PDC|Låga mil|Låg skatt
2017 | 5 970 mil | Svedala
15 mars 2024
109 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe HELLY HANSEN EDT/SUPERDEAL 6.95%/90hk
2015 | 7 499 mil | Knivsta
2 veckor
109 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Intens Backkamera Carplay 90hk
2019 | 7 140 mil | Borås
3 veckor
124 800 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Intens Navi Keyless Bt Backkamera Eu6
2017 | 7 426 mil | Falköping
3 veckor
122 500 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Intens Parkeringspaket 90hk
2018 | 7 500 mil | Hisings Backa
3 veckor
119 800 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Intens | Backkamera | Nav |Låg skatt!
2018 | 8 986 mil | Kungälv
2 veckor
118 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Manual 90hk
2014 | 15 086 mil | Varberg
5 dagar
79 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Manual, 90hp, 2017
2017 | 16 500 mil | Norrtälje
2 veckor
95 000 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Manuell, 90hk, 2016
2016 | 6 500 mil | Lycksele
3 veckor
106 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Navi 90hk
2019 | 4 209 mil | Borås
2 maj 2024
134 700 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Navi Sensorer Dragkrok Välservad
2014 | 12 788 mil | Göteborg
2 veckor
99 800 kr -
Renault Captur 0.9 TCe|Navi|Drag|Keyless|404kr årskatt|
2014 | 17 400 mil | Olofström
4 veckor
69 900 kr -
Renault Captur 1,0 TCe II 100hk Zen
2020 | 5 985 mil | Uppsala
30 aug. 2023
154 900 kr -
Renault Captur 1,2 120hk TCe AUT / 1 års garanti
2014 | 9 956 mil | Arlandastad
9 dec. 2022
128 900 kr -
Renault Captur 1,2 TCe 120hk EDC Dynamique Aut Navi Drag
2014 | 13 992 mil | Uppsala
12 mars 2024
129 800 kr -
Renault Captur 1,3 TCE EDC INTENS 130hk
2020 | 4 536 mil | Eskilstuna
5 apr. 2024
199 800 kr -
Renault Captur 1.0 TCe / En Brukare /
2021 | 1 740 mil | Helsingborg
2 veckor
164 900 kr -
Renault Captur 1.0 TCe 100hk | MOTORVÄRMARE | NAVI | BACKKAMERA |
2020 | 3 302 mil | Hässleholm
3 veckor
159 700 kr -
Renault Captur 1.0 TCe Euro 6 Navi/Sensorer/OBS LÅGA MIL!!!
2020 | 1 491 mil | Svedala
16 dec. 2023
159 500 kr -
Renault Captur 1.0 TCe ZEN / CarPlay, PDC-Bak
2021 | 1 480 mil | Arlandastad
17 apr. 2024
163 000 kr -
Renault Captur 1.2 TCe / Värmare, GPS, PDC-Bak
2014 | 7 060 mil | Arlandastad
3 veckor
134 000 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 118hk
2017 | 4 522 mil | Borås
5 dagar
138 400 kr
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1492),
- Renault Mégane (1050),
- Renault Captur (723),
- Renault Zoe (384),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5102)
-
Renault Clio (1492)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (723)
-
Renault Zoe (384)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Spånga
-
Renault i Nacka
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vellinge