-
Renault Zoe R90 41 kWh
2017 | 8 900 mil | Göteborg
2 dagar
89 500 kr 71 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 41 kWh
2019 | 11 296 mil | Göteborg
2 dagar
96 500 kr 77 200 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 1 mil | Linköping
2 dagar
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1.6 dCi Zen 4x2 City Adventure P-Sensorer
2016 | 13 891 mil | Upplands Väsby
2 dagar
128 700 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi 110hk 2014/NAVI/SV-SÅLD
2014 | 15 899 mil | Eslöv
2 dagar
69 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 5 Navi/Tele*LågaMil*S&V-Hjul
2014 | 10 886 mil | Trekanten
2 dagar
79 900 kr -
Renault Kangoo Express Passenger 1.6 E85 Euro 4
2009 | 21 682 mil | Hovmantorp
2 dagar
24 900 kr -
Renault Mégane Coupé-Cabriolet 2.0 Turbo Euro 4
2005 | 16 000 mil | Malmö
2 dagar
39 500 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Dynamique ECO, Keyless Go
2015 | 10 600 mil | Tollarp
2 dagar
99 990 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d/ Sensorer
2021 | 8 126 mil | Älmhult
2 dagar
119 000 kr 95 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi Euro 5
2013 | 20 198 mil | Säter
2 dagar
52 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2
2001 | 13 600 mil | Eskilstuna
2 dagar
9 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC 120hk Dynamique Dragkrok
2015 | 7 064 mil | Järfälla
2 dagar
128 900 kr -
Renault Scénic 1.5 dCi DCT Euro 5
2011 | 21 944 mil | Arlandastad
2 dagar
59 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d II
2021 | 2 609 mil | Nacka
2 dagar
139 000 kr 111 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Plug-in Sport Tourer PhII 160 Intens ST
2021 | 3 655 mil | Nacka
2 dagar
224 000 kr 179 200 kr exkl. moms -
Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi/Automat/ 0% Ränta 898kr/mån
2008 | 20 759 mil | Hisingsbacka
2 dagar
29 900 kr -
Renault Clio Halvkombi 1.2 E85 75hk
2011 | 15 600 mil | Kungälv / Rollsbo
2 dagar
39 900 kr -
Renault Clio Halvkombi 1.2 10900MIL Euro 5
2012 | 10 900 mil | Vellinge
2 dagar
49 900 kr -
Renault Kangoo Express Passenger 1.6 E85 1ÅRSGARANTI/0%RÄNTA
2009 | 13 421 mil | Flen
2 dagar
59 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 E85 Euro 4, Ny kamrem
2011 | 13 600 mil | Hägersten
2 dagar
41 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 6
2018 | 3 239 mil | Gävle
2 dagar
139 000 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 0 mil | Ängelholm
2 dagar
239 900 kr 191 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Norrköping
2 dagar
254 900 kr 203 920 kr exkl. moms
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1495),
- Renault Mégane (1050),
- Renault Captur (724),
- Renault Zoe (382),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5102)
-
Renault Clio (1495)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (382)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (71)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Spånga
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Västerås
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vellinge