-
Renault Clio Sport Tourer 0.9TCe Navi PDC Nyservad 0.44L/mil
2020 | 4 052 mil |
3 veckor
114 900 kr -
Renault trafic Passanger L2
2024 | 1 mil | -
28 feb. 2024
465 000 kr 372 000 kr exkl. moms -
Renault Koleos Intens Panorama Bose 2.0 dCi 4WD Auto 177hk
2017 | 12 419 mil | 42438
6 maj 2024
189 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.4/Ny kamrem och koppling
2005 | 17 682 mil | Alvesta
9 maj 2023
27 900 kr -
Renault Kangoo Express Passenger 1.2 Authentique 75hk
2006 | 29 972 mil | Alvesta
4 apr. 2023
29 900 kr -
Renault Mégane 5-dörrar 1.6 eco2 Euro 4, Ny servad
2008 | 17 500 mil | Alvesta
20 nov. 2023
34 900 kr -
Renault Mégane Coupé-Cabriolet 2.0 Turbo Panorama
2005 | 9 320 mil | Angered
15 mars 2024
39 900 kr -
Renault Mégane GT Grandtour 1.6 TCe EDC Euro 6
2018 | 11 000 mil | Angered
11 mars 2024
179 999 kr -
Renault Captur TCe 90 hk Dynamique Drag Toppskick
2014 | 10 400 mil | Arboga
5 dagar
94 900 kr -
Renault Clio 1.2 75 hk M-Värmare Toppskick
2010 | 9 800 mil | Arboga
4 dagar
49 900 kr -
Renault Clio TCe 90 hk Dynamique Euro 6
2016 | 7 200 mil | Arboga
24 apr. 2024
89 000 kr -
Renault Captur 1,2 120hk TCe AUT / 1 års garanti
2014 | 9 956 mil | Arlandastad
9 dec. 2022
128 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1,5 110hk dCi Aut / Dragkrok
2012 | 18 920 mil | Arlandastad
8 okt. 2022
58 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 Plug-in 160 HK AUT NAVI 4200MIL
2021 | 4 200 mil | Arlandastad
17 apr. 2024
214 900 kr -
Renault Scénic 1.5 dCi 110 HK AUT DRAG NAVI PDC KAMREM BYTT
2012 | 19 700 mil | Arlandastad
3 veckor
64 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130HK AUT NAVI BOSE M-VÄRM LED PDC
2018 | 7 664 mil | Arlandastad
23 feb. 2024
164 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC / CarPlay, PDC-Bak
2016 | 9 900 mil | Arlandastad
5 dagar
134 000 kr -
Renault trafic dCi 120HK L2 9-Sits 9800Mil GPS MVärmare Moms
2019 | 9 800 mil | Arlandastad
4 veckor
289 900 kr 231 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6/4300 mil/GPS
2019 | 4 300 mil | Arlandastad
5 dagar
144 900 kr -
Renault Captur 1.3 TCe EDC Euro 6/GPS/Keyless/Farthållare
2019 | 6 923 mil | Arlandastad
5 dagar
167 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC / PDC-Bak, GPS
2016 | 8 650 mil | Arlandastad
3 maj 2024
127 000 kr -
Renault Captur 1.0 TCe ZEN / CarPlay, PDC-Bak
2021 | 1 480 mil | Arlandastad
17 apr. 2024
163 000 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi DCT / AUTOMAT / 1 BRUKARE
2012 | 12 900 mil | Arlandastad
4 veckor
87 900 kr -
Renault Mégane 1.2 TCe / CarPlay, PDC, Bluetooth
2018 | 7 760 mil | Arlandastad
10 apr. 2024
118 000 kr
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1491),
- Renault Mégane (1051),
- Renault Captur (724),
- Renault Zoe (384),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5104)
-
Renault Clio (1491)
-
Renault Mégane (1051)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (384)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Grand Scénic (118)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Lund
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Spånga
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Kista
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Nybro