-
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe NAVI P-sensorer Keyless
2019 | 5 400 mil | Växjö
Just nu
124 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 6
2019 | 6 800 mil | Säffle
Just nu
109 900 kr -
Renault Koleos 4x4 Intens B-kamera Navi Drag Skinn 190hk
2020 | 8 818 mil | Täby
Just nu
259 900 kr -
Renault Clio 1.2 Euro 5
2013 | 13 335 mil | Eksjö
Just nu
79 900 kr -
Renault trafic Kombi SpaceClass 170hk Drag Skinn B-Kamera
2021 | 4 812 mil | Skogås
Just nu
409 800 kr -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC II
2021 | 3 950 mil | Karlskrona
Just nu
194 500 kr 155 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90hk Intens Navi Sensorer Havlskinn Välserv
2018 | 5 626 mil | Halmstad
14 min
114 800 kr -
Renault Clio 5-dörrars 1.2 E85 | Motorvärmare | Euro 4
2010 | 18 454 mil | Örebro
18 min
34 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6
2017 | 9 672 mil | Gävle
55 min
129 000 kr -
Renault Captur *lagerkampanj* TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 1 mil | Örebro
1 timme
Privatleasing 3 290 kr/mån -
Renault Clio 0.9 TCe M-värmare Drag Skatt 360KR/år Kamkedja
2013 | 5 600 mil | Örnsköldsvik
1 timme
79 900 kr -
Renault Mégane R.S. Trophy 1.8 EDC Momsbil Skalstolar 300hk
2020 | 7 550 mil | Vellinge
1 timme
379 900 kr 303 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 41 kWh *Gotlandsbil 1 Ägare
2019 | 14 950 mil | Slite
2 timmar
114 500 kr -
Renault Clio 1.2 Euro 6
2016 | 6 400 mil | Örkelljunga
2 timmar
89 000 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen X-Tronic 5-d II, Kvarvarande nybilsgaranti
2021 | 5 082 mil | Västra Frölunda
3 timmar
164 900 kr 131 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 Intens batteriköp II
2021 | 4 837 mil | Södertälje
5 timmar
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Talisman Grandtour 1.6 dCi 160hk Kamera Skinn Värm
2017 | 10 703 mil | Örebro
Igår
179 800 kr -
Renault Mégane 1.6 E85 Euro 4
2010 | 23 689 mil | Söråker
Igår
35 500 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Värmar Sensorer Navi En-Brukare
2017 | 6 140 mil | Linköping
Igår
148 900 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh Iconic Bose Navi B-Kamera B-Hyra
2019 | 6 106 mil | Upplands Väsby
Igår
129 900 kr -
Renault Espace 1.6 dCi EDC|Ny servad|7 Sits |Navi|B-kamera|Drag|
2019 | 5 300 mil | Kristianstad
Igår
279 900 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh 109hk Intens Värm Kamera Batteriköp
2019 | 5 208 mil | Norsborg
Igår
148 800 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 118hk En Svensk Klassiker Kamera Navi
2016 | 12 405 mil | Tyresö
Igår
134 800 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi EDC Navi Panorama BT PDC
2013 | 14 771 mil | Falköping
Igår
84 500 kr
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1494),
- Renault Mégane (1050),
- Renault Captur (723),
- Renault Zoe (383),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5103)
-
Renault Clio (1494)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (723)
-
Renault Zoe (383)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Spånga
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Västerås
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vellinge