-
Renault Zoe R110 52 kWh Euro 6 Vinterhjul utköpt batteri
2023 | 1 600 mil | Kungsbacka
2 dagar
219 900 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 kW Evolution batteriköp
2023 | 0 mil | Göteborg
9 maj 2023
486 880 kr 389 504 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 kW Iconic batteriköp
2023 | 18 mil | Ludvika
29 aug. 2023
319 500 kr 255 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kW Iconic batteriköp
2023 | 1 151 mil | Örebro
4 veckor
259 800 kr 207 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 kW Iconic batteriköp
2023 | 14 mil | Ludvika
10 jan. 2024
349 500 kr 279 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kW Evolution batteriköp/Nav/P-Sensor
2023 | 0 mil | Gävle
5 dec. 2023
314 900 kr 251 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen batteriköp
2023 | 1 176 mil | Tingsryd
18 apr. 2024
239 000 kr 191 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe 52 kWh 109hk Batteriköp/Carplay/P-sensor
2022 | 2 050 mil | Växjö
4 veckor
199 900 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 2 195 mil | Uppsala
4 veckor
199 800 kr 159 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe 52 kWh R110 ZEN Friköpt Batteri Årskatt 360:-
2022 | 1 216 mil | Göteborg
24 maj 2023
224 900 kr 179 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen batteriköp
2022 | 2 908 mil | Linköping
4 veckor
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 1 456 mil | Ängelholm
5 dagar
224 900 kr 179 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 1 250 mil | Örebro
30 apr. 2024
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 2 198 mil | Linköping
28 mars 2024
209 800 kr 167 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 * OUTLET * PhII 52 kWh Intens Batteriköp III
2022 | 693 mil | Timrå
6 sep. 2023
224 500 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 1 272 mil | Kristianstad
19 apr. 2024
229 900 kr 183 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 3 465 mil | Eskilstuna
3 dagar
209 000 kr 167 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 5 242 mil | Norrköping
9 apr. 2024
189 000 kr 151 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 2 318 mil | Eslöv
27 mars 2024
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II | Navigation
2022 | 46 619 mil | Västerås
3 maj 2024
214 500 kr 171 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II, Navigation
2022 | 6 041 mil | Västra Frölunda
11 apr. 2024
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 3 193 mil | Varberg
2 veckor
209 000 kr 167 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II/Navi
2022 | 6 800 mil | Linköping
6 feb. 2024
174 800 kr 139 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R135 PhII 52 Intens batteriköp II
2021 | 4 837 mil | Södertälje
6 timmar
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms
Renault Zoe bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5100)
-
Renault Clio (1497)
-
Renault Mégane (1047)
-
Renault Captur (723)
-
Renault Zoe (382)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (71)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Zoe till salu i din stad
-
Renault Zoe i Kalmar
-
Renault Zoe i Strängnäs
-
Renault Zoe i Arlandastad
-
Renault Zoe i Göteborg
-
Renault Zoe i Stockholm
-
Renault Zoe i Östersund
-
Renault Zoe i Luleå
-
Renault Zoe i Skövde
-
Renault Zoe i Lund
-
Renault Zoe i Uddevalla
-
Renault Zoe i Kungälv
-
Renault Zoe i Kungsbacka
-
Renault Zoe i Örebro
-
Renault Zoe i Varberg
-
Renault Zoe i Umeå
-
Renault Zoe i Hisings Backa
-
Renault Zoe i Karlskrona
-
Renault Zoe i Linköping
-
Renault Zoe i Upplands Väsby
-
Renault Zoe i Gävle
-
Renault Zoe i Helsingborg
-
Renault Zoe i Västra Frölunda
-
Renault Zoe i Eslöv
-
Renault Zoe i Ängelholm
-
Renault Zoe i Borlänge
-
Renault Zoe i Södertälje
-
Renault Zoe i Nyköping
-
Renault Zoe i Åkersberga
-
Renault Zoe i Lidköping
-
Renault Zoe i Hisings Kärra
-
Renault Zoe i Sollentuna
-
Renault Zoe i Eskilstuna
-
Renault Zoe i Kristianstad
-
Renault Zoe i Värnamo
-
Renault Zoe i Trollhättan
-
Renault Zoe i Kungsängen
-
Renault Zoe i Alingsås
-
Renault Zoe i Falun
-
Renault Zoe i Falkenberg
-
Renault Zoe i Bromma
-
Renault Zoe i Handen
-
Renault Zoe i Tingsryd
-
Renault Zoe i Enköping
-
Renault Zoe i Skellefteå
-
Renault Zoe i Vallentuna
-
Renault Zoe i Danderyd
-
Renault Zoe i Vimmerby
-
Renault Zoe i Norrtälje
-
Renault Zoe i Strängnäs
-
Renault Zoe i Värmdö
-
Renault Zoe i Upplands Väsby
-
Renault Zoe i Solna
-
Renault Zoe i Skärholmen
-
Renault Zoe i Norsborg
-
Renault Zoe i Vänersborg
-
Renault Zoe i Tyresö
-
Renault Zoe i Spånga
-
Renault Zoe i Nacka
-
Renault Zoe i Trelleborg
-
Renault Zoe i Albyberg
-
Renault Zoe i Ystad
-
Renault Zoe i Kista
-
Renault Zoe i Avesta
-
Renault Zoe i Knivsta
-
Renault Zoe i Vetlanda
-
Renault Zoe i Saltsjö-Boo
-
Renault Zoe i Hässleholm
-
Renault Zoe i Ljungby
-
Renault Zoe i Laholm
-
Renault Zoe i Västerås
-
Renault Zoe i Järfälla
-
Renault Zoe i Motala
-
Renault Zoe i Nybro
-
Renault Zoe i Kungälv
-
Renault Zoe i Rosersberg