-
Renault Zoe 41 kWh / Friköpt Batteri / Navi & Kamera
2017 | 9 300 mil | Eslöv
3 apr. 2024
127 500 krBild saknas
-
Renault Zoe 109 hk 41 kWh Intens batterihyra II
2019 | 12 033 mil | Norrköping
4 veckor
138 000 kr -
Renault Zoe 109hk Intens 41 kWh Aut / Backkamera / PDC Bak / Nav / Keyless
2019 | 4 625 mil | Täby
5 dagar
Privatleasing 2 495 kr/mån -
Renault Zoe 109hk Intens 41 kWh Aut / Backkamera / PDC Bak / Nav / Keyless
2019 | 4 625 mil | Täby
5 dagar
Privatleasing 2 495 kr/mån -
Renault Zoe 22 kWh 88hk - Bluetooth
2017 | 4 649 mil | Västra Frölunda
3 maj 2024
99 900 kr -
Renault Zoe 22 kWh Intens/4300Mil/Kamera/GPS/KeylessGO/1-Ägare
2017 | 4 300 mil | Skövde
16 feb. 2024
89 500 kr -
Renault Zoe 41 kWh 92hk BOSE Edition 2010mil friköpt batteri
2018 | 2 010 mil | Spånga
3 veckor
149 900 kr 119 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe 41 kWh Friköpt Batteri
2018 | 9 700 mil | Örebro
21 mars 2024
132 500 kr -
Renault Zoe 41 kWh R90 92hk B-Kam Navi SoV
2018 | 8 255 mil | Malmö
2 veckor
64 900 kr -
Renault Zoe 41 kWh R90 Batterihyra (92hk)
2018 | 3 816 mil | Askim / Sisjöns Industri Område
3 veckor
99 900 kr 79 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe 41 kWh R90 Batterihyra (92hk)
2018 | 3 708 mil | Askim / Sisjöns Industri Område
3 veckor
99 900 kr 79 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe 41 kWh R90 INTENS Navi B-Kamera Batterihyra
2018 | 5 725 mil | Upplands Väsby
3 veckor
118 900 kr -
Renault Zoe 41 kwh R90 92hk Batterihyra Navi P-Sensorer
2018 | 6 527 mil | Strängnäs
9 jan. 2024
129 800 kr -
Renault Zoe 52 kWh 109hk Batteriköp/Carplay/P-sensor
2022 | 2 050 mil | Växjö
4 veckor
199 900 kr -
Renault Zoe 52 kWh R110 ZEN Friköpt Batteri Årskatt 360:-
2022 | 1 216 mil | Göteborg
24 maj 2023
224 900 kr 179 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe 52 kWh intense Navigation B-kamera farthållare
2020 | 5 783 mil | Bro
4 veckor
144 000 kr -
Renault Zoe Elbil 41 kWh *Friköpt batteri & Låg mil!
2019 | 1 924 mil | Visby
18 apr. 2024
164 800 kr -
Renault Zoe Intens, Backkamera "Friköpt batteri" MOMS
2019 | 5 980 mil | Västerås
2 maj 2024
139 800 kr 111 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe Life 41 kWh 92hk
2019 | 7 310 mil | Svalöv
23 jan. 2024
169 900 kr -
Renault Zoe PhII 52 Intens batteriköp II
2021 | 6 436 mil | Örebro
6 dagar
229 800 kr 183 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 Intens batteriköp II
2021 | 7 999 mil | Linköping
4 veckor
189 800 kr 151 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 Riviera batteriköp
2021 | 4 356 mil | Linköping
20 mars 2024
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kW Iconic batteriköp
2023 | 1 151 mil | Örebro
4 veckor
259 800 kr 207 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Edition One
2020 | 3 270 mil | Linköping
17 feb. 2024
209 800 kr 167 840 kr exkl. moms
Renault Zoe bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5100)
-
Renault Clio (1491)
-
Renault Mégane (1051)
-
Renault Captur (722)
-
Renault Zoe (384)
-
Renault Scénic (237)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Grand Scénic (118)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Zoe till salu i din stad
-
Renault Zoe i Kalmar
-
Renault Zoe i Arlandastad
-
Renault Zoe i Göteborg
-
Renault Zoe i Stockholm
-
Renault Zoe i Strängnäs
-
Renault Zoe i Östersund
-
Renault Zoe i Luleå
-
Renault Zoe i Skövde
-
Renault Zoe i Uddevalla
-
Renault Zoe i Lund
-
Renault Zoe i Kungälv
-
Renault Zoe i Kungsbacka
-
Renault Zoe i Örebro
-
Renault Zoe i Varberg
-
Renault Zoe i Umeå
-
Renault Zoe i Hisings Backa
-
Renault Zoe i Karlskrona
-
Renault Zoe i Linköping
-
Renault Zoe i Upplands Väsby
-
Renault Zoe i Gävle
-
Renault Zoe i Helsingborg
-
Renault Zoe i Västra Frölunda
-
Renault Zoe i Eslöv
-
Renault Zoe i Ängelholm
-
Renault Zoe i Borlänge
-
Renault Zoe i Södertälje
-
Renault Zoe i Åkersberga
-
Renault Zoe i Nyköping
-
Renault Zoe i Hisings Kärra
-
Renault Zoe i Lidköping
-
Renault Zoe i Sollentuna
-
Renault Zoe i Eskilstuna
-
Renault Zoe i Kristianstad
-
Renault Zoe i Värnamo
-
Renault Zoe i Trollhättan
-
Renault Zoe i Kungsängen
-
Renault Zoe i Alingsås
-
Renault Zoe i Falun
-
Renault Zoe i Falkenberg
-
Renault Zoe i Bromma
-
Renault Zoe i Handen
-
Renault Zoe i Tingsryd
-
Renault Zoe i Enköping
-
Renault Zoe i Skellefteå
-
Renault Zoe i Vallentuna
-
Renault Zoe i Danderyd
-
Renault Zoe i Vimmerby
-
Renault Zoe i Norrtälje
-
Renault Zoe i Värmdö
-
Renault Zoe i Strängnäs
-
Renault Zoe i Upplands Väsby
-
Renault Zoe i Solna
-
Renault Zoe i Skärholmen
-
Renault Zoe i Vänersborg
-
Renault Zoe i Norsborg
-
Renault Zoe i Spånga
-
Renault Zoe i Tyresö
-
Renault Zoe i Nacka
-
Renault Zoe i Albyberg
-
Renault Zoe i Ystad
-
Renault Zoe i Trelleborg
-
Renault Zoe i Knivsta
-
Renault Zoe i Kista
-
Renault Zoe i Avesta
-
Renault Zoe i Vetlanda
-
Renault Zoe i Saltsjö-Boo
-
Renault Zoe i Hässleholm
-
Renault Zoe i Ljungby
-
Renault Zoe i Laholm
-
Renault Zoe i Västerås
-
Renault Zoe i Järfälla
-
Renault Zoe i Kungälv
-
Renault Zoe i Motala
-
Renault Zoe i Vällingby
-
Renault Zoe i Nybro